reklama

Kde je dětem nejlépe? Přece venku!

Pro děti je nejlepší trávit volný čas venku - honění se, běhání za míčem, lezení, houpání a hraní si v písku. Při hraní venku se děti učí chápat svět a samy sebe. Pokud chcete dětem koupit na zahradu či terasu doplňky pro rozvoj aktivity, přinášíme vám přehled, které zařízení je vhodné pro kterou věkovou kategorii.

i (Zdroj: Hornbach)
Kde je dětem nejlépe? Přece venku! (Zdroj: Hornbach)

Vhodné venkovní aktivity pomáhají dětem rozvíjet motoriku, orientaci v prostoru a fantazii. Pro rozvoj dítěte je ideální trávit venku co nejvíce času. Vyvíjí se tak jeho aktivní život a zároveň si buduje svůj vztah k přírodě a okolí.

Pískoviště plastové s ochranou plachtou
i (Zdroj: Hornbach)
Pískoviště plastové s ochranou plachtou

1 až 3 roky: Pochopit a hýbat se

Pro děti v tomto věku je všechno nové, všechno chtějí prozkoumat sami. Proto jsou nejvhodnějšími doplňky ty, které rozvíjí hrubé motorické vlastnosti. Houpání, kolísání či klouzání podporují prostorovou orientaci a pochopení co je dole, co je nahoře, co je vpravo a co vlevo. Aktivity v pískovišti rozvíjí hmatový smysl a poskytují první zkušenosti s vlastní tvorbou a formováním.

Zahradní odpočívadlo s pískovištěm pro holky
Zahradní odpočívadlo s pískovištěm pro holky (Zdroj: Hornbach)
Zahradní odpočívadlo s pískovištěm pro kluky
Zahradní odpočívadlo s pískovištěm pro kluky (Zdroj: Hornbach)

3 až 6 roků: Řídit a spojovat

Udržet děti v tomto věku klidně sedět na jednom místě je téměř nemožné. Pro svůj rozvoj potřebují aktivity, které jim pomohou lépe pochopit princip příčiny a účinku a zlepšit vnímání svého těla. Vhodné jsou proto například trampolíny nebo zahradní domky. Ty pomáhají podněcovat dětskou fantazii. Stačí, když ho přemění vždy na něco jiného – škola, zámek pro princezny, pirátskou pevnost nebo restauraci.

Dřevěný dětský zahradní domek
i (Zdroj: Hornbach)
Dřevěný dětský zahradní domek

6 až 12 let: Koordinovat a usměrňovat

Prioritou pro tuto věkovou skupinu je možnost rozhodovat se samostatně. To se učí při hraní s ostatními anebo při ovládání svého vlastního těla. Podstatný je proto další trénink motorických vlastností, usměrňování koordinace a nacházení vlastních hranic. Vhodný cvičný terén vytvoříte pomocí lezeckých lan anebo stěn, kruhů či skákání přes gumu.

Šplhací síť
i (Zdroj: Hornbach)
Šplhací síť

Oblíbená aktivita pro všechny věkové kategorie

Všechny děti bez rozdílu věku milují koupání v bazénu. Všeobecně platí, že velikost a hloubka bazénu by měly odpovídat věku dítěte. Nejmenším dětem stačí dětský nafukovací bazén, ty starší určitě potěší větší bazén, který jim poskytne dostatek prostoru na hraní. Pro ty nejmenší děti doporučujeme malý nafukovací bazének, který se díky malému průměru vejde i na balkón či terasu. Do zahrady jsou pro větší děti vhodné nadzemní bazény. Jejich výhodou je, že nemusíte řešit terénní úpravy. Oblíbeným typem jsou bazény Marimex Florida, u nichž si můžete vybrat z více velikostí.

bazén pro nejmenší
bazén pro nejmenší (Zdroj: Hornbach)
zahradní bazén Marimex Tampa
zahradní bazén Marimex Tampa (Zdroj: Hornbach)

Rada na závěr:

Doplňky na zahradu či terasu pro děti vybírejte přiměřeně jejich věku a schopnostem. Kromě toho doporučujeme také brát v úvahu možnosti údržby. To platí především v případě, pokud nemáte zahradu a plánujete svému potomkovi na balkóně nebo terase zřídit bazén nebo pískoviště. V případě bazénů volte ty s nejmenším průměrem a v případě pískoviště zkuste například ty ve tvaru mušle. Písek v nich vyměníte jednoduše a v chladnějších měsících je můžete uskladnit například ve sklepě. Mějte však vždy na mysli i váhové zatížení balkonu nebo terasy, při váhově těžších doplňcích se poraďte se správcem objektu.

Více informací získáte na www.hornbach.cz.

Publikováno: 14. 6. 2019, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce