V některých zahradách se se sluníčkem šetří a skrze statné stromy či vysoké budovy se sluneční paprsky nedostanou k vašim kytičkám. Nic ale není ztraceno. Prostě si místo okrasných rostlin, které slunce k životu potřebují, vysaďte stínomilné trvalky. Ty budou pod stromy a keři spokojené a odmění se vám krásnými květy nebo okrasným listy. A tyto stínomilné trvalky vám budou kvést od jara do podzimu stejně jako jiné rostliny.
Jaké stínomilné trvalky se u nás pěstují?
Krásně prosluněná zahrada, kde se v paprscích skví nádherné barevné okrasné rostliny, není vždy realitou. Je spousta zahrad, které jsou utopené ve stínu. Buď z důvodů zástavby okolo plochy zahrady, nebo nadměrným stromovým porostem. Asi by bylo možné stromy vykácet, ale tím se zároveň připravíte o jedinečné organismy, které "vyrábí" kyslík a spotřebovávají oxid uhličitý, a ztratíte i stín, který je v mnoha ohledech velmi užitečný.
Je tedy lepší ponechat si svou zahradu trvale nebo částečně ve stínu a raději jí přizpůsobit skladbu rostlin.
Svou výhodu ale stín z hlediska skladby rostlin má - příliš se zde nedaří trávníku, takže vám odpadá nutnost sekání trávy. Pokud budete zakládat záhon pro stínomilné trvalky poprvé, bude stejně potřeba se trávy zbavit. Půdu pro stínomilné trvalky bude potřeba řádně připravit a zbavit všech vytrvalých plevelů i s kořeny, travních drnů i všech ostatních rostlin, které by v záhonu překážely. Důležité je půdu pro stínomilné trvalky dobře vyhnojit dle druhu trvalek, které budete chtít vysazovat.
Do stínu se obecně nejvíce hodí tzv. hajní druhy, které většinou rostou pod listnatými stromy.
Vhodné stínomilné rostliny
- kapradiny (Polypodiophyta sensu stricto)
- bohyšky (Hosta)
- čechravy (Astilbe)
- udatny (Aruncus diviscus)
- kontryhel (Alchemilla vulgaris)
- sasanky (Anemone nemorosa)
- kokořík mnohokvětý (Polygonatum multiflorum)
- dymnivka žlutá (Corydalis lutea)
- hluchavka pitulník (Galeobdolon luteum)
- kamzičník (Doronicum)
- srdcovka nádherná (Dicentra spectabilis)
- mochnička trojčetná (Waldsteinia ternata)
- konvalinka (Convallaria verna)
- plicník (Pulmonaria saccharata)
- barvínek (Vinca minor)
- huseník (Arabis procurrens)
- čemeřice (Helleborus)
- zběhovec (Ajuga reptans)
- bergénii (Bergenia cordifolia)
Většinu těchto uvedených stínomilných trvalek můžete vysazovat pod stromy nebo vysoké keře. Dávejte při výsadbě pozor, abyste nenarušili kořenový systém stromů nebo keřů. Trvalky kvetoucí na jaře a na začátku léta se vysazují na podzim, respektive od poloviny srpna do října. V létě kvetoucí stínomilné trvalky vysazujte na jaře.
Na rozlehlejší místa můžete střídavě kombinovat skupiny vyšších a nižších rostlin, čímž vytvoříte krásnou kompozici, kde budou všechny stínomilné rostliny dobře vidět. Na podzim můžete na tato místa vysázet i cibuloviny jako krokusy nebo hyacinty, které se rovněž docela dobře obejdou bez slunce. K nim ale vysaďte další trvalky, které zde budou i v době, kdy se krokusy po odkvětu zatáhnou zpět do cibulek. Například bohyšky, konvalinky a podobně.
Vysoké stínomilné trvalky jako čechravy, udatny nebo kapradiny vysazujte až téměř ke kmenům stromů, a před ně potom další nízké a poléhavé trvalky.
Keře a dřeviny
Na zastíněná místa vysazujte azalky a rododendrony. Nezapomeňte, že se jedná také o kyselomilné rostliny, které potřebují specifický substrát. K stálicím patří především zimostráz (Buxus), který nemusíte mít jen v tradičním odstínu, ale můžete si pořídit i spoustu barevných variací.
Z jehličnanů pak můžete vybrat třeba kryptomerii japonskou (Cryptomeria japonica), smrky nebo jedlovce z čeledi borovicových.
Jako keře lze vysadit kaliny, pustoryl nebo tavolníky. Dřeviny vhodně zkombinujte s kvetoucími trvalkami nebo letničkami s obdobnými nároky. Pod stromy se hodí takové druhy, které mají minimální nároky na světlo. Většina těchto trvalek je mrazuvzdorná, nejsou náročné na půdu ani na hnojení.
Zdroj informací: Zahradník po ruce, prozeny.cz, abecedazahrady.dama.cz, zahradnictvi-flos.cz
Publikováno: 21. 8. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová