reklama

Předpověď počasí na víkend 14. a 15. července: Rychlé rady do zahrady

Jaká je předpověď počasí na druhý červencový víkend 14. a 15. 7.? Podle meteorologů má být příjemný letní víkend s ojedinělými bouřkami a přeháňkami. Výraznější srážky budou mít pouze lokální charakter, takže plošné a trvalejší srážky nečekejte. Na co se soustředit na zahradě? Tady jsou naše rychlé rady: postarejte se o jabloně a švestky, které letos slibují bohatou úrodu, sklízejte okurky, cukety a další dozrávající zeleninu, nezapomeňte pečovat o bylinkovou zahrádku.

Předpověď počasí na víkend 14. a 15. července 

  • V sobotu by mělo být převážně polojasno až oblačno, místy přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší denní teploty 22 °C až 27 °C, noční v průměru 12 °C.  Vát bude mírný severozápadní vítr. Slunce vychází v 05:06 a zapadá v 21:09. Bio předpověď hlásí stupeň 1 – mírnou zátěž.

  • V neděli se ranní teploty budou pohybovat okolo 13 °C, přes den od 23 do 28 °C. Bude skoro jasno až polojasno, odpoledne na horách ojediněle přeháňky. Slabý vítr. Slunce vychází v 05:06 a zapadá v 21:09. Bio1, mírná zátěž.

Lidové pranostiky a zahrada

Nejvíce pranostik se vztahuje k svátku svaté Markéty (13. 7.), například: Zapláče-li Markyta, bude dešťů dosyta nebo Na Markétu prší, ořechy ze stromu srší, Okolo svaté Markéty jsou bouřky nasety. Ale nejznámější je pranostika Svatá Markéta hodila srp do žita, což bohužel to letos neplatí, žně už začaly mnohem dříve. A pak že naši předci věděli všechno.

Lunární kalendář a zahrada

V pátek 13. 7. je novoluní, od soboty měsíc začíná přibývat a bude stoupat i vaše aktivita. Proto se doporučuje o víkendu neustále kypřit půdu, vysévat, sázet a v případě sucha zalévat. Lunární kalendář označuje tento víkend za období nevhodné pro sklizeň ovoce, protože se bude špatně uchovávat. Znamená to, že natrhané meruňky a broskve, kterých je letos skutečně dost, raději zkonzumujte na místě nebo si z nich připravte knedlíky, koláče, džemy, kompoty a další dobroty. Lunární kalendář také upozorňuje na to, že se nemají používat umělá hnojiva, která mohou spálit záhonky, což při tak značném nedostatku vody v půdě je víc než pravděpodobné.

Předpověď počasí a zahrada: jak zvýšit úrodu jablek a švestek

Zvláště u jabloní a švestek vypadá úroda velice slibně. Ale množství plodů ještě nezaručuje, že bude bohatá úroda. Stromy totiž nemohou takovou tíhu unést. Musíme jim v tuto dobu pomoct, aby úrodu unesly. Jde především o ovocné stromy, pokud jsou příliš obtěžkané úrodou. Větve včas podepřete vhodnou oporou a zajistěte tak, aby se neodřela kůra větví stromu. Postačí vložit mezi oporu a větev kus pryže (staré pneumatiky, rozříznuté hadice ap.) Tam kde je ovoce ještě příliš hustě nahloučené je dobré je mírně protrhat. Týká se to zejména jabloní, hrušní, meruněk, broskví, švestek i révy vinné.

Předpověď počasí a zahrada: u švestek a jabloní vypadá úroda velice slibně
i (Zdroj: pixabay.com)
Předpověď počasí a zahrada: u švestek a jabloní vypadá úroda velice slibně

Předpověď počasí a zahrada: věnujte se zelenině

Postupně dozrává první plodová zelenina, nenechávejte ji přezrát, ochudíte se o kvalitní plodiny. Z venkovních záhonů začínáme postupně sklízet teplomilnou plodovou zeleninu – rajčata, okurky, cukety, z ostatních zelenin fazolové lusky, letní salát, mrkvičku a další. Salátové okurky i  nakládačky nenechávájte přerůst,  pravidelně je trhejte – nakládačky 2 až 3krát týdně, salátovky 1 až 2krát za týden. Pravidelná sklizeň vám zajistí dostatečné nakvétání a následnou násadu plodů. Okurky, rajčata, papriky ve skleníku chraňte proti mšicím, třásněnkám a molicím – využijte především metody biologické ochrany. U celeru se může vyskytnout zejména za vlhkého počasí houbová skvrnitost listů. U rajčat, okurek a cukrových melounů se za vlhka objevují plísňové choroby – nenechejte to jen na přírodě, ale hned, jakmile zjistíte první známky nemoci, použijte vhodnou ochranu.

Předpověď počasí a zahrada: sklízejte okurky, cukety, rajčata i fazolky
i (Zdroj: pixabay.com)
Předpověď počasí a zahrada: sklízejte okurky, cukety, rajčata i fazolky

Předpověď počasí a zahrada: sklizeň v bylinkové zahrádce

Z bylin o víkendu můžete vysévat anděliku, kerblík třebuli, brutnák lékařský, koriandr, kopr, libeček a petržel naťovou. Bylinnými řízky lze množit pelyněk, levanduli, mateřídoušku, šalvěj a rozmarýn. U mladých nově vysazených rostlin je důležitá zálivka za suchého počasí, až rostliny zakoření, nebude pro ně sucho tak nebezpečné. Pokračujte ve sklizni bylin, nať šetrně sušte nebo můžete využít mražení (např. nať petržele, celeru, pažitky, bazalky, meduňky, máty). Praktické je rozdělení před zmrazením do nádob (tvořítka na led) nebo do sáčků v takovém množství, které obvykle hned spotřebujete.

Předpověď počasí a zahrada: vrcholí sklizeň aromatických bylin - petrželky, pažitky, bazalky a dalších
i (Zdroj: pixabay.com)
Předpověď počasí a zahrada: vrcholí sklizeň aromatických bylin - petrželky, pažitky, bazalky a dalších

 

 

Publikováno: 9. 8. 2018, Autor: Marta Pawlicová , Profil autora: Marta Pawlicová