reklama

Předpověď počasí na třetí květnový víkend: Co dělat na zahradě

Jaká je předpověď počasí na víkend 19. a 20. 5. a co dělat na zahradě? Končí léto, začíná jarní počasí. Po tropických letních dnech, které nás a hlavně zahradu v minulých týdnech doslova umořily, konečně nastává to pravé jarní počasí. Bude většinou oblačno, místy přeháňky a teploty se budou pohybovat okolo příjemných 21 °C. Takže víkendové počasí bude pro práci na zahradě vskutku ideální; dejte se do vysazování teplomilné zeleniny a letniček a nezapomeňte začít letnění pokojovek.

Předpověď počasí na třetí květnový víkend 19. a 20. května

  • V sobotu bude polojasno až oblačno, odpoledne se zejména v Čechách čekají místní přeháňky, na Moravě jenom výjimečně. Teploty přes den vystoupí na 18 až 23 °C. Nejnižší noční teploty budou 11 až 6 °C.  Vát bude mírný severovýchodní vítr. Slunce vychází v 05:10 a zapadá v 20:46. Bio 1, tedy mírná zátěž.
  • V neděli by mělo být polojasno až oblačno, zpočátku i skoro jasno. Ojediněle se mohou odpoledne objevit přeháňky. Nejvyšší denní teploty 19 °C až 23 °C, noční 12 až 8 °C.Slabý vítr. Slunce vychází v 05:10 a zapadá v 20:46. Bio 1, mírná zátěž.

Lidové pranostiky a zahrada

„Suchý květen – mokrý červen“ nebo „Májová voda vypije víno“ či „Když se v máji blýská, sedlák si výská“ – budou tyto staletími prověřené pranostiky platit i letos? Kdoví, ale to, co platí stoprocentně, je následující lidová moudrost, která praví: „Přišel Petr Celestýn (ten má svátek 19. května), mohou se již okurky sadit ven.“

Lunární kalendář a zahrada

Třetí květnový víkend bude velmi příznivý na výsadbu, setí i sklizeň zeleniny listové, je přímo ideální na výsadbu květin a to nejen letniček, ale i trvalek.

Předpověď počasí a zahrada: vysaďte rajčata a spol.

Konečně můžete ven vysazovat i teplomilné druhy zelenin. Zkušení pěstitelé často radí vyčkat až do začátku června, kdy již nejsou tak velké rozdíly mezi denními a nočními teplotami a půda je navíc dobře prohřátá, což uvítají hlavně kořeny těchto zelenin. Časové zpoždění výsadby rostliny většinou doženou snadněji, než kdyby zastavily růst. Následné vzpamatovávání sadby z tepelného šoku bývá pro některé druhy problematické, z plodových zelenin jsou citlivější tykvovité a okurky, odolnější jsou rajčata, ale i u těch je výrazná odrůdová rozdílnost. Tenhle víkend vysaďte na záhon otuženou sadbu těchto druhů teplomilné zeleniny: rajčata tyčková i keříčková, okurky salátové i nakládačky, papriku zeleninovou i kořeninovou, tykve, melouny, cukety, lilek, celer bulvový a předpěstované artyčoky.

Předpověď počasí a zahrada: vysaďte rajčata a další teplomilnou zeleninu
i (Zdroj: istock.com)
Předpověď počasí a zahrada: vysaďte rajčata a další teplomilnou zeleninu

Prima tip: vysejte novozélandský špenát

Znáte vynikají novozélandský špenát (Tetragonia), česky čtyřboč? Tahle listová teplomilná zelenina se vysévá na záhon právě teď ve druhé polovině května. Navíc je velmi vhodná jako výplňová zelenina mezi vysazená rajčata, okurky a další teplomilnou zeleninu.

Předpověď počasí a zahra: novozélandský špenát (Tetragonia), česky čtyřboč
i (Zdroj: istock.com)
Předpověď počasí a zahra: novozélandský špenát (Tetragonia), česky čtyřboč

Předpověď počasí na třetí květnový víkend a zahrada: choulostivé letničky

Po ledových mužích vysazujte ven všechny předpěstované letničky. Pár dnů možná ještě počkejte s těmi nejchoulostivějšími, jako jsou afrikán, ostálka či astra čínská. Prochladnutí způsobí zastavení růstu, ze kterého se zpravidla nějaký čas zotavují. K dobrému a rychlému ujmutí potřebují teplou půdu. Pro fuchsie a begonie vyberte místa polostinná až stinná. Oba rody v sobě dnes již zahrnují kultivary vzpřímené i převislé, lze jimi proto vytvořit bohaté osázení truhlíků.

Předpověď počasí a zahrada: zasaďte ven předpěstované sazenice letniček
i (Zdroj: pixabay.com)
Předpověď počasí a zahrada: zasaďte ven předpěstované sazenice letniček

Předpověď počasí na třetí květnový víkend a zahrada: přestěhujte ven pokojovky

O víkendu můžete začít s letněním pokojových rostlin. Zimní prach omyjte opakovaně proudem vody, ale ne příliš prudkým. Rostliny důkladně prohlédněte, puklice okamžitě odstraňte a případně zakročte chemicky i proti ostatním škůdcům – molicím a mšicím. Pokojovky dejte na stanoviště odpovídající jejich nárokům, zalijte a pohnojte. Které rostliny můžete bez problémů umístit ven na zahradu? Oleandr (Nerium), fíkovník (Ficus carica), ibišek (Hibiscus rosa-sinensis), mračňák – podslunečník (Abutilon), kalokvět (Agapanthus), mučenku (Passiflora), planika (Arbutus), žumaru (Chamaerops humilis), datlovník (Phoenix canariensis), vavřín obecný (Laurus nobilis), brslen (Euonymus japonicus) a další.

Předpověď počasí a zahrada: začněte s letněním pokojových rostlin
i (Zdroj: istock.com)
Předpověď počasí a zahrada: začněte s letněním pokojových rostlin

Prima tip: netradiční pěstování bramboříku

Máme pro vás jedno netradiční doporučení: Odkvetlý brambořík (Cyclamen) nenechávejte zatahovat, ale zkuste mu v zahradě najít chráněné polostinné místo, kam ho po přesazení do nového substrátu i s květináčem zapustíte, nebo ho umístěte mezi kbelíkové rostliny na chráněné stanoviště. Pravidelně hnojte a zalévejte. Na konci léta vás překvapí prvními květy a pokvete celou zimu. Problém ale nastane s jeho velikostí – ta se zpravidla zdvojnásobí.

Publikováno: 23. 5. 2018, Autor: Marta Pawlicová, Profil autora: Marta Pawlicová