reklama

Každý chce mít funkční a krásnou zahradu. Čím jí zvelebit a vylepšit?

Většina z nás trávila doma v minulém roce více času, než jsme byli zvyklí. Funkčnost našich domácností a zahrad tak byla prověřena do naprostých detailů. Někteří přetavili zrušené zájezdy, minimum organizované zábavy, běžného setkávání a absence kultury v soustavné zdokonalování sebe samých, ale i svého bezprostředního okolí. Ti, kdo zatím vyčkávali, mohou již brzy začít se zlepšováním a zvelebováním svého zahradního království.

i (Zdroj: Presbeton)
Tipy na zvelebení vaší zahrady (Zdroj: Presbeton)

Jak a čím zahradu zvelebit?

Pokud stále nevíte, jak uchopit proměnu své zahrady, můžete se inspirovat našimi tipy. Každá zahrada by měla svým majitelům poskytnout soukromí, místo k setkávání, odpočinku, hře a není od věci, pokud slouží i k užitku. Aby mnohdy malý prostor nabízel všechny zmíněné atributy, musíme do zahrady vpustit větší variabilitu, než pěstěný anglický trávník. Jednotlivé funkční zóny je možné tvořit pomocí stavebních prvků, které by měly tvořit jeden harmonický celek.

Ideálním trvanlivým materiálem pro venkovní použití je jednoznačně beton. Ten dokáže odolávat rozmarům zdejšího počasí a na své majitele klade minimum požadavků, co se údržby týče. Technologie výroby navíc zaznamenala v posledních letech velký vývoj dopředu. Kvalita povrchu a estetické a tvarové možnosti předurčují betonové komponenty k velmi širokému použití. Z rozmanité nabídky betonových komponentů si tak vybere ten, komu se líbí nejen pohledový beton, ale i kámen, dřevo nebo pálené cihly.

Rustikální dlažba
i (Zdroj: Presbeton)
Zajímavá rustikální dlažba VEKTORIT věrně imituje stará cihlová dláždění

Česká firma Presbeton se věnuje výrobě odolných betonových komponentů vysoké designové kvality. Jejich široké portfolio uspokojí doslova každého. Můžete si vybrat kulatinu, prkna, pražce, pískovec nebo travertin, což jen zlomek materiálů, které beton dokáže perfektně imitovat.

Pohodlné posezení na rovném povrchu

Ke každé zahradě neodmyslitelně patří pohodlné posezení na kvalitním zahradním nábytku. Pro jeho umístění je dobré počítat s minimální zpevněnou plochou v podobě zahradní terasy, ideálně přiléhající k domu, s výhledem do pěstěné zeleně. Při výběru dlažby bychom měli sáhnout po dlaždicích s nejušlechtilejší povrchovou úpravou PCT (Perfect Clean TOP), která zamezuje průniku vody a dalších nečistot do struktury betonu. Kapající omastek ze zahradního grilu, případně rozlité červené víno se setře obyčejným hadříkem, místo aby se nečistota vsákla a dlažbu trvale poškodila.

Žlutá dlažba na terase
i (Zdroj: Presbeton)
Terasa z dlažby ALMA žlutý melír

Cestičky můžete pojmout hravě

Dalším nezbytným doplňkem každé zahrady by měl být systém zpevněných cestiček, které vás pohodlně a bezpečně dovedou i do odlehlejších zákoutí zahrady. Věřte, že zpevněné cesty vás budou lákat ven, ať už pálí slunce nebo je po dešti, bez toho, aniž byste si poničili pracně vypěstovanou zeleň nebo umazali boty od bláta. Nikdo neříká, že zahradní cesta musí být širokým chodníkem. Většinou stačí cesta z nášlapných kamenů.

Nášlapné betonové kameny
Cestičky z nášlapných kamenů „dřevěné“ kulatiny BARK (Zdroj: Presbeton)
Nášlapné kameny
Cestička z nášlapných kamenů DAKAR (Zdroj: Presbeton)

Když už máte zahradu, využijte ji k pěstování

Pohled do kvetoucích záhonů je krásný, ale zahrada může nabídnout více. Ovocné stromy můžete doplnit zeleninovými záhony a budete mít postaráno o chutnou a zdravou zeleninu minimálně přes léto. Je jasné, že pěstování plodin se bez práce neobejde. Abyste si pletí záhonů maximálně zjednodušili, jsou ideální variantou tzv. vyvýšené záhony. Navíc se vám bude lépe držet na uzdě zmíněný plevel. Na výstavbu vyvýšených záhonů můžete použít praktické betonové zahradní stěny, které se vyznačují zejména vysokou odolností a trvanlivostí. Presbeton nabízí kromě různých velikostí jednotlivých prvků i několik reliéfů. Kromě hladké betonové varianty mohou zákazníci sáhnout po stěnách se strukturou kamene nebo imitací dřevěných prken.

Zahradni stena STANDARD relief prkno
i (Zdroj: Presbeton)
Výstavba vyvýšených záhonů z betonových zahradních stěn STANDARD je rychlá. Můžete je osázet okrasnými rostlinami i užitkovými plodinami

Zahrada bez kompostu není kompletní

Pokud ještě nemáte místo, kde byste kompostovali organické zbytky z domácnosti a zahrady, radíme vám to napravit. Kromě důsledné recyklace organických zbytků, je třeba vybrat ten správný typ kompostu na vaši zahradu. Kompost musí být vzdušný a ideálně by měl být z odolného materiálu. Betonový kompostér od společnosti Presbeton splňuje obojí. Skládá se z jednotlivých betonových dílců, které na sebe nedoléhají, čímž je zajištěná dostatečná cirkulace vzduchu uvnitř kompostu. Dílce zdařile imitují klasická dřevěná prkna. Hotový kompost tak tvoří elegantní bariéru vašemu organickému odpadu.

Kompostér
i (Zdroj: Presbeton)
Kompostér z betonových „prken“ vydrží doslova cokoliv

Publikováno: 11. 2. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce