reklama

Březen na zahradě je pro zahrádkáře čas práce

V březnu na zahradě začíná dýchat jaro, konečně nebude noc delší než den. Mile působí první časně kvetoucí rostliny - jarní cibuloviny a hlíznaté květiny, ale i květy vrby jívy, mandloní nebo dřínu. Začínají dny vyplněné prací na zahrádce.

i (Zdroj: Depositphotos)
Březen na zahradě je pro zahrádkáře čas práce (Zdroj: Depositphotos)

Okrasná zahrada

Podle počasí lze řezat některé dřeviny z čeledi růžovitých, jako jsou například okrasné jabloně. Vhodná je též doba pro řez vistárií (Wisteria), samozřejmě pokud již nemrzne.
Odstraňujeme také stará květenství u vřesů (Calluna), aby porosty příliš rychle nezestárly a zanechaly si kompaktnější vzhled. Rozhodně neřežeme okrasné třešně nebo břízy! Stále je ještě období vegetačního klidu, ale příslušné úřady mohou jeho trvání zkrátit podle aktuálního stavu počasí. Proto dokončujeme kácení stromů a větších keřových porostů. Navíc začínají hnízdit ptáci.

Odhrnujeme hrůbky u záhonových růží, které můžeme na konci tohoto měsíce již radikálně zmladit. Čajohybridy obvykle na 3 až 5 oček a floribundy o něco výše. Nejméně zmlazujeme polyantky. Popínavé růže řežeme opatrněji, protože kvetou na dvouletém dřevě. Dokončíme odstranění odumřelé nadzemní hmoty u trvalkových výsadeb, záhon opatrně vyhrabeme, půdu mezi trsy trvalek prokypříme a doplníme případný chybějící substrát či kompost. Polovina či konec března je rovněž ideální dobou pro sestřihnutí suchých stébel okrasných trav.

Stromy
i (Zdroj: Shutterstock)
Podle počasí lze řezat některé dřeviny z čeledi růžovitých, jako jsou například okrasné jabloně

Trávník po zimě

Z trávníku odstraníme zbytky listí. V druhé polovině měsíce provedeme tzv. vertikutaci – prořezávání trávníku. Zbavíme se tím především mechu a širokolistých plevelů. Trávník také lépe na jaře regeneruje, díky přístupu vzduchu a vláhy. Termín volíme vždy s ohledem na vývoj klimatických podmínek. Příliš časná jarní vertikutace může spíše uškodit. Trávník nesmí být podmáčený. Když je to potřeba a nevápnili jsme trávník před zimou, tak je na to nyní nejvyšší čas. Upraví se tím příliš kyselá půdní reakce a zabrání se tak zároveň růstu mechů v trávníku. Trávník nyní můžete přihnojit, a to startovacím trávníkovým hnojivem.

Trávník
i (Zdroj: Shutterstock)
V druhé polovině měsíce provedeme tzv. vertikutaci – prořezávání trávníku

Zeleninová zahrada

První prací na venkovním záhonu zrytém na podzim by mělo být „stržení brázdy“. Váš nahrubo zrytý záhon již sice zimní deště a mrazy částečně narušily, zarovnat jeho povrch je ale nutné co nejdříve. Tato činnost není pouze estetickou záležitostí, hlavním účelem je uchování půdní vláhy, porušení kapilarity a zabránění neproduktivnímu výparu. Využijte dobu, kdy jsou již hroudy dostatečně oschlé, aby se drolily, vždy ale dříve, než zaschnou a ztvrdnou. 

Výsev
i (Zdroj: Shutterstock)
Za příznivého počasí vysejte na venkovní záhony například mrkev, petržel, pastinák, špenát, ředkvičky, hrášek i kopr

Připravujeme záhony pro přímé výsevy a výsadbu. Optimální je mít jednotlivé záhony nejlépe o šířce 120 cm oddělené cestičkami 30 cm širokými. Jednotlivé druhy zeleniny vyséváme podle osevního plánu, přičemž dodržujeme zásady střídání plodin. Uplatňujeme systém směsných kultur (například mezi řady salátů vysejeme ředkvičku, kterou sklidíme dříve, než saláty vyrostou).
Za příznivého počasí vysejte na venkovní záhony například mrkev, petržel, pastinák, špenát, ředkvičky, hrášek i kopr. Je nejvyšší čas na výsev paprik a chilli papriček. Nezapomeňte na bylinky, je čas vyset třeba bazalku, yzop, saturejku i tymián. Vysazujeme jarní česnek, cibuli sazečku, šalotku, předpěstované rané odrůdy košťálovin (kedlubny, zelí, kapustu, květák), kořenové řízky křenu, rebarboru, topinambury.
Výsevy a výsadby chráníme před nočními mrazy netkanou textilií.

Rubrika vzniká ve spolupráci s časopisem Zahrádkář, více na www.izahradkar.cz.
Roční předplatné objednávejte na predplatne@zahradkari.cz či na tel. 602 557 560.
časopis Zahrádkář
i (Zdroj: Zahrádkář)
Časopis Zahrádkář vychází každý měsíc

Publikováno: 1. 3. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce