reklama

Nejčastější chyby a omyly při pěstování rostlin, děláte je také?

Každý z nás se někdy dopouští chyb při pěstování rostlin. Avšak ne všechny chyby jsou exempláře schopny, jak na zahradě, tak doma v nádobách, akceptovat. Přinášíme seznam největších chyb a omylů při pěstování na zahrádce i doma.

i (Zdroj: Depositphotos)
Vyvarujte se chyb při pěstování rostlin (Zdroj: Depositphotos)

Úplně nejčastější chybou při pěstování rostlin je příliš vláhy. V teplém letním počasí jsou to rostliny schopny zvládnout, neboť odpar je značný, ale během studenějších měsíců to přináší akorát zbytečné problémy. Jde o slehávání a poškozování substrátu, ve kterém se daří smutnicím, malým muškám, jejichž larvy poškozují kořenový systém. Pokud zaléváte stále vydatně, postupně dochází k poškozování kořenového systému až do té podoby, kdy rostlina uhyne vlivem hniloby kořenů, takže není schopna přijímat vláhu a živiny. Opačným problémem je vláhy naprostý nedostatek, kdy mohou rostliny uhynout suchem po několikadenním strádání.

Zalévání květiny
i (Zdroj: Depositphotos)
Přiměřená zálivka je zárukou zdraví rostlin

Problémem je i přílišné hnojení tekutými přípravky. Během vegetačního období přihnojujte kompostem nebo lisovanými peletami kravského hnoje, pro zlepšení přijímání živin je pak vhodné především u zeleniny použít ledek vápenatý. Pokud je však živin příliš, rostliny hůře prospívají a také se stávají snadným terčem škůdců, především pak mšic. U pokojových rostlin vede přemíra hnojiv ke vzniku nehezkých bílých skvrn na substrátu, což značí jeho zasolení. Přehnojená rostlina tak může uhynout. V zahradě často používáte nejrůznější hnojiva, jedno má však velmi vysoký obsah dusíku.

Jde o drůbeží trus, který řada z vás nechává kvasit a používá ve vyšší koncentraci. Problém nastává tehdy, když je zvolena příliš vysoká koncentrace živin, tedy nedostatečné rozředění. Pak nastává spálení kořenů a úhyn celé vegetace, která je tímto hnojivem zalita. Pro přiměřené hnojení je nutno tento výživový prostředek využít maximálně dvakrát za vegetační sezonu a ještě v poměru 1:10. Zároveň je nutné zalévat vždy, když je vlhko, aby se případné riziko popálení kořenů minimalizovalo.

Hnojení rajčete
i (Zdroj: Depositphotos)
Mírné přihnojení je lepší než příval živin

U rostlin v nádobách se dělá nejčastější chyba v tom, že se nepřesadí včas. Téměř všechny pokojové rostliny vyžadují pravidelné přesazení do mírně větší nádoby a s vhodným substrátem. Kupovaný je však nevhodný, protože rychle slehává, zadržuje vodu a může tak dojít k poškození kořenového systému.

Vhodným mixem je použití kupovaného substrátu s kvalitní kompostovou zeminou ze zahrádky v poměru 1:1. Velikost květináče je vhodné zvětšit při přesazení o alespoň 3 cm. Přesazení je také vhodné provést tehdy, když už je zeleni v nádobě příliš těsno. U některých druhů je to také ideální doba pro rozdělení trsů a zvětšení domácí vegetace o několik pěkných exemplářů. Důležité je po přesazení opravdu přiměřeně zalévat a přihnojit poprvé až po jednom měsíci. Dřívější přihnojení je na škodu z důvodu možného poškození rostlin.

Přesazení rostliny
i (Zdroj: Depositphotos)
Při přesazování dbejte na přiměřené množství vláhy, živiny dodejte až za delší dobu

Hydroponické pěstování rostlin

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 26. 7. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček