reklama

Přestěhujte voňavou Provence k sobě na zahradu

Oáza klidu a venkovské pohody, voňavý ráj plný květů, stromů keřů a slunce. Taková je zahrada v Provence stylu, kterou musí milovat každý, kdo má rád přirozený půvab i ten, kdo touží po útočišti, kde se tak trochu zastavil čas.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ty „pravé“ zahrady v Provence stylu jsou pojem a sní o nich mnoho milovníků přírody a zahrádkaření (Zahrada: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pokud po takovém místě prahnete, nemusíte ani hledat pas, kupovat letenky a počítat úspory, jestli na výlet za splněným snem máte dostatek financí. Zahradu v Provence stylu si můžete vytvořit klidně i v našich zeměpisných šířkách. Jestliže nemáte zrovna zahradu, máme pro vás dobrou zprávu: Krásné jsou i „provensálské“ balkony a terasy.

Splněný sen u vás doma

Jih Francie je jedním z turisticky nejoblíbenějších regionů v Evropě. Láká nejen příjemným klimatem, ale také romantickými vesničkami, krásnou přírodou, nekonečnými levandulovými poli a v neposlední řadě také proslulými zahradami. Ty se staly přímo ikonickou záležitostí, která inspiruje mnohé zahradníky a zahrádkáře, aby zkusili aspoň kousek této krásy a pohody přenést k sobě domů. Když víte, jak na to, podaří se to i vám.

A vůbec nevadí, že klimatické podmínky naší domoviny jsou od těch ve slunné Provence trochu odlišné. Jistou výhodu má ten, kdo vlastní větší a členitý pozemek. Ale provensálský styl naštěstí nabízí řešení i pro malé zahrádky. A jak jsme se už zmínili, vzdávat se ho nemusíte ani v případě, že žádnou zahrádku nevlastníte. Základem jsou totiž především rostliny a dekorace, které pomohou vytvořit tu správnou atmosféru.

Modrá a bílá ve spojení s keramikou a proutím, to jsou naprosto ideální provensálské dekorace na zahradní stůl. A pochopitelně nezbytná levandule
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Modrá a bílá ve spojení s keramikou a proutím, to jsou naprosto ideální provensálské dekorace na zahradní stůl. A pochopitelně nezbytná levandule

Vsaďte na přirozenost

Důležitý je především přírodní dojem a přirozené spojení užitkové, okrasné a odpočinkové zóny. Na velkých pozemcích využijete každou terénní nerovnost, z které můžete vytvořit malou terasu, stejně jako „průhledy“ do okolní přírody, které se při troše snahy mohou stát jakýmsi pokračováním vaší zahrady.

Hodí se každá kamenná zídka a chodníček, celkový dojem doplní vhodný nábytek, nejlépe dřevěný nebo kovový. Důležité jsou rovněž typické barvy jako bílá, modrá nebo žlutá (ale nebojte se ani těch ostatních). To vše podtrhnou menší či větší dekorace v rustikálním stylu. Velmi vhodné jsou ty netradiční.

Takže prohlédněte sklep, komoru i zahradní altánek, kde určitě najdete zapomenuté konvičky, hrnce a hrnečky nebo staré proutěné nádoby. A když budete mít štěstí, objevíte i staré kolečko nebo trakař. Až tyto už trochu omšelé věci zbavíte pavučin a prachu, nový život jim vdechnou květiny a bylinky, které do nich vysázíte.

Někdy stačí opravdu málo – stará zídka a květináče s oblíbenými letničkami
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Někdy stačí opravdu málo – stará zídka a květináče s oblíbenými letničkami

Bylinky a nepravá oliva

Asi nejtypičtější rostlinou pro zahrady v Provence stylu je pochopitelně levandule, které se dobře daří i u nás. Své místo tu mají i další druhy jako šanty, čistce nebo rozrazily. Ale protože hlavním mottem je přirozený a rustikální vzhled, vysázejte také divizny, náprstníky či kakosty. Využijete i další u nás oblíbené květiny jako petúnie, muškáty, hortenzie či růže. Výborně se hodí také nejrůznější traviny a venkovní juky. Důležitým prvkem jsou rovněž bylinky, takže nezapomeňte na tymián, oregano, bazalku nebo mátu.

Kde to jen trochu jde, využijte menších i větších dřevin. Na jihu Francie se skvěle daří olivovníkům, kterým ale naše podnebí nevyhovuje. Náhradním řešením je tzv. česká oliva neboli hlošina úzkolistá. Tento strom nebo keř je olivovníku velmi podobný, v našich podmínkách se mu dobře daří a jeho stříbrošedé listy a bizarně se kroutící kmeny dodají vaší zahradě onu snovou středomořskou atmosféru. Olivám jsou podobné i jeho plody, které ale bohužel nejsou poživatelné a mohou způsobit trávicí potíže.

Hlošina je vhodnou náhradou za olivovníky, kterým se u nás nedaří
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hlošina je vhodnou náhradou za olivovníky, kterým se u nás nedaří

Co je malé, to je hezké

Pro menší zahrádky, předzahrádky, terasy a balkony se budou hodit nejrůznější nádoby, do kterých vysázíte květiny a keříky, pochopitelně včetně bylinek. Když vám to dovolí prostor, můžete celkovou atmosféru umocnit kusy dřev nebo kamenů. A pokud zbyde ještě trochu místa, udělejte si malou relaxační zónu – postačí malá dřevěná nebo kovová židlička nebo stolička a stolek, který zastoupí i dřevěná bedýnka od kávy. Provensálskou atmosféru dotvoříte pomocí pár drobných dekorací, včetně plátěného ubrousku nebo levandulových svíček.

Co je dobré vědět:

Zahrady v Provence stylu jsou plné svobody a nepodléhají striktním předpisům, jako tomu je třeba u zámeckých francouzských zahrad. Pamatovat bychom si spíše měli pár zásad, které je dobré dodržet:

  • Provensálská zahrada nebude dokonalá, pokud v ní bude chybět relaxační zóna.
  • Alespoň část zahrady by měla zůstat v přírodním stylu.
  • Nepoužívejte obrubníky a ponechte mezi travnatými plochami a záhonky přirozené přechody.
  • Pracujte vždy s dekoracemi a stylovými prvky jako dřevo, kameny, využívejte starých zídek i oprýskaných dřevěných dveří.
Nezapomeňte na bylinky, které přičarují provensálskou atmosféru, i když nemáte zahradu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nezapomeňte na bylinky, které přičarují provensálskou atmosféru, i když nemáte zahradu

Tip pro vás:

Budete teprve provensálskou zahradu zakládat? Pak je podzim tou správnou dobou, kdy začít. Právě v těchto týdnech je čas připravit si zeminu, vysázet stromky a keře a zasázet cibuloviny.

Pozvěte Provence i do svého bytu:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 29. 10. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová