reklama

Tato rostlina působí proti kašli i kataru, vypěstujte si ji na vlastní zahradě

Sléz je vytrvalá rostlina, nenáročná na údržbu i pěstování. U nás je již odpradávna oblíbená pro své krásně barevné květy, jimiž dokáže každou zahradu rozzářit. Sléz je také významně medonosnou rostlinou a mimo to i mocnou léčivkou. Tahle báječná rostlinka při dobré péči dokáže kvést celé léto až do pozdního podzimu. Často ji zastaví až první mrazíky.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sléz je vytrvalá rostlina, která ozdobí každou zahradu svými krásnými barevnými květy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Sléz u nás roste i volně v přírodě, více známý je však ten pěstovaný, kdy jde ponejvíce o sléz maurský. To je sléz, který kvete velkými fialovými květy. Dorůstá do 1,5m výšky a má také  ty nejvýraznější léčivé účinky.

Sléz u nás roste i divoce
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sléz u nás roste i divoce

Sléz vysaďte na slunečné místo

Sléz má nejraději dobře propustnou písčitou půdu bohatou na vápník (při střední vlhkosti a bohatém zásobení živinami). Místo by to mělo být slunečné, ale zároveň i dobře chráněné před větrem, který by ho mohl polámat. Při pěstování si dejte pozor na přemokření.

Sléz se hodí zasadit na místo chráněné před větrem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sléz se hodí zasadit na místo chráněné před větrem

Jak vypěstovat sléz

Sléz si velmi snadno vypěstujete ze semen, která vysejete v období od února do června nebo od září do října. Vše se odvíjí od toho, zda jde o jednoletou odrůdu, nebo dvouletou či víceletou rostlinu. Jednoleté rostliny se připravují na vysazení již v zimě, kdy se pak vysadí v květnu, a ty dvouleté a víceleté se vysévají spíše v září nebo v říjnu. Doba klíčení je přitom 1 až 3 týdny.

Jak na výsadbu sazenic?

Před výsadbou sazenic je nutné půdu nejprve na sázení připravit. Důkladně místo okopat. V případě, že půda není bohatá na živiny, přihnojte ji kompostem nebo hnojem. Pro zvýšení propustnosti půdy vám doporučujeme dno vysypat říčním pískem.

Výsev semen

Mezi každým vysetým semenem by mělo být 50 cm. Semeno vložte do 3 cm jamky. Po vložení semene do jamky ho přikryjte zeminou. Během klíčení je nutné dbát na konstantní vlhkost půdy. Nicméně nezalévejte ve velkém množství, za běžného počasí stačí pouze jednou až dvakrát týdně. Pokud je sucho, tak sléz zalévejte pouze jednou za dva dny.

Semena vysévejte do jamky hluboké 3 cm
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Semena vysévejte do jamky hluboké 3 cm

Jak o sléz pečovat?

Sléz vyživujte hnojivem s obsahem fosforu a draslíku na začátku letního období. Na kvetení má pozitivní vliv humus nebo kompost. Rostlina je poměrně velká a rychle jí rostou kořeny, které potřebují provzdušnění, k němuž je nutné pravidelné uvolňování půdy. Tu opatrně uvolněte, aby nedošlo k poškození spodních listů a oddenků. Pozor ale, pokud by byly kořeny náhodně poškozené, může rostlina umřít.

Zastřihávání slézu

Zastřihávání slézu je spojeno s prořezáváním výhonků a pupenů na konci větve. To musí být provedeno před zimou, aby došlo k odtržení pod velkou váhou sněhu. Zastřihávání se provádí při pěstování sazenic, aby se zvětšila hustota rostliny.

Zastřihávání slézu musí být provedeno před zimou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zastřihávání slézu musí být provedeno před zimou

Přesazování slézu

Pokud vám sléz vyroste natolik, že má okolo sebe málo místa, můžete ho přesadit, nebo ho dokonce i rozdělit na dvě až tři části.

Na zimu sléz připravte

Příprava slézu na zimu není něco náročného. Pokud nejsou silné mrazy, zimu zvládne bez problémů. Pro ochranu před krutou zimou můžete rostliny schovat pod fólii.

Na zimu je vhodné sléz přikrýt
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na zimu je vhodné sléz přikrýt

Nemoci a škůdci

  • Nejvíce sléz ohrožují zřejmě slimáci, kteří si rádi pochutnají na jeho listech i květech. Zbavíte se jich důsledným ručním sběrem nebo to zkuste s pivem. To rozlijte do několika nádob, které umístěte okolo stonku.
  •  Kromě slimáků se může potýkat také i se rzí. Ta se jim vytvoří velmi často tehdy, jestliže rostou v blízkosti plotu. Jestli se vám to stane, je nutné poškozené listy otrhat a rostlinu ošetřit fungicidem.
  • V létě je pak mohou napadnout roztoči, kteří dělají na listech bílé tečky, které se zvětšují. Listy nakonec vyschnou.

Množení slézu

Množení slézu je možné semeny nebo řízky. Po skončení kvetení se vytvoří semenové lusky, v nichž jsou semena. Tam dozrávají 3 až 4 týdny. Když zežloutnou, tak se sklízí a usuší se. Kromě semen se mohou rozmnožovat také řízky. K pěstování se sbírají řízky z kořene dospělé rostliny. Pro výsadbu v létě musíte sbírat řízky odříznuté od stonků.

Zdroj informací: thespruce.com; gardeningknowhow.com; nature-and-garden.com; gardenersnet.com; ehow.com

Při nachlazení vyzkoušejte zázvorová lízátka:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 22. 12. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová