reklama

3 tipy na rostliny, které si navzájem na záhonu prospívají

Některé druhy rostlin, a to nejen zeleniny, zahradě evidentně prospívají. Možná, že to netušíte, ale i vy jednoduchým způsobem dosáhnete větší úrody nebo zdravějších rostlin. Pojďte se s námi podívat na trojici užitečných kombinací druhů, které jsou si prospěšné.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kombinace fazolu zahradního a náročných druhů je známá a vhodná (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co vedle sebe zasadit? Tato otázka při plánování osazování zahrady každoročně napadne spoustu z vás. Rozhodně se nesnažte některou zeleninu pěstovat více let po sobě na jednom místě, protože tím si akorát zaděláte na nepříjemné problémy. Jde hlavně o nádorovitost brukvovitých, fusariové padání aster čínských, opomenout nelze ani jednostrannou únavu půdy, z níž se vyčerpají živiny. Postupně se přemění v jakousi prachovitou hmotu, která nedrží vláhu, ale ani živiny.

Nakladačky kamarádí s fazolemi

Ukázkovou kombinací dvou výnosných druhů vedle sebe je okurka nakládačka a fazol zahradní. Okurka je teplomilná zelenina, navíc náročná na živiny, takže podle toho vypadá i příprava půdy. V té se daří ale i fazolům keříčkovým, které ještě svými podzemními orgány obohacují půdu o dusíkaté sloučeniny, což prospívá okurkám hlavně ve fázi růstu plodů a sklizně. Fazol také napomáhá v provzdušnění těžších půd vlivem hlouběji prorůstajících kořenů. Hustý, avšak přiměřeně vysetý či vysazený porost dokáže společně odolat přísuškům, protože zakrývá povrch půdy, a tím omezuje odpar v horkých dnech.

Bazalka chrání rajče proti škůdcům
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Bazalka chrání rajče proti škůdcům

Rajče provoněné bazalkou

Další vhodnou kombinací je rajče a bazalka. Rajčata se od nepaměti pěstují ve sklenících a fóliovnících, kde jsou častým problémem saví škůdci, hlavně tedy mšice. Účinná ochrana na čistě přírodní bázi spočívá ve vysazení bazalky mezi rajčata, která tyto nezvané hosty odpuzuje. Bazalka má podobně jako rajče ráda záhřevné a dobře vyživené půdy, proto se jí ve společnosti rajčat velmi dobře daří. Pozor však na vhodně rozmístěnou výsadbu, bazalka pravá dorůstá až do výšky 1 m, takže vyžaduje dost místa.

Aksamitník je pěkný, navíc prospěšný pro celou zahradu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Aksamitník je pěkný, navíc prospěšný pro celou zahradu

Afrikán do každého záhonu

Pokladem pro každého zahrádkáře je aksamitník, známý také jako afrikán. Je to velice oblíbená letnička, která se hodí nejen do záhonů s dalšími kvetoucími druhy, ale perfektně dokáže ochránit zeleninu před háďátky poškozujícími kořenový systém nebo cibule. Nejohroženějším z hlediska napadení je cibule a česnek, ale také dýně, řepa, nebo dokonce jahody. Afrikán tyto drobné hlístice zabíjí látkami, které uvolňuje do půdy ze svého kořenového balu. Také se často vysazuje k růžím, kde svým pachem odpuzuje pilatku listovou.

Zdroj informací: Magazinzahrada.cz

Podívejte se, jak můžete využít balíků slámy na vaší zahrádce:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 22. 5. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.