reklama

Vyrazte do boje proti plevelům bez chemie

Boj proti plevelům nikdy nekončí. Letošní sezóna je v mnohých ohledech zakletá. Průměrné teploty, ale doprovázené častými dešťovými přeháňkami, podporují růst plevelů, které musíme zlikvidovat. Jde to vůbec zrealizovat bez herbicidních přípravků? Pokud ano, tak jak a čím?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nejúčinnější boj proti plevelům je mechanická likvidace vypletím (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Plevele jsou rostliny, které v záhonech a na políčku rostou, nemají co pohledávat. Sice působí v očích některých pěstitelů půdopokryvně, za to však rostlinám odčerpávají vláhu a živiny, kromě toho se také často rychle množí, a tak postupně a nekontrolovatelně zamoří celou zahrádku. Mnozí z vás pak často, v důsledku nedostatku času, sáhnou po selektivních herbicidech, přípravcích, které hubí jen plevele. Ale negativa převyšují jejich pozitiva. Půdu si pak jednoduše kontaminujete, stopové množství pronikne i do úrody a také může škodit i hmyzu a vodním organismům.

Efektivním nástrojem boje proti plevelům je pravidelné okopávání půdy. Je to prospěšná činnost, narušíte totiž půdní škraloup, zabráníte odparu vláhy z půdy a taktéž narušíte plevelům růstovou fázi. Při okopávání je výborný čas na to, abyste plevel snadno odstranili i s kořeny. Pokud nezvané druhy rostlin zakoření hlouběji, jako třeba pampelišky, vezměte na vyrytí dlouhou sázecí lopatku. Pozor na okopávání pole pomocí motorových kypřičů. Nejprve plochu dokonale zbavte plevelů, jinak čepele stroje nastříhají podzemní části rostlin na menší kousky. Tím si pak plevel velmi rychle namnožíte a katastrofa na sebe nenechá dlouho čekat.

Okopávání brání mnohým neblahým vlivům nejen proti plevelům
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Okopávání brání mnohým neblahým vlivům nejen proti plevelům

Kromě okopávání brání také růstu plevelů nastýlání rostlinného odpadu na povrchu. Mulčovat můžete nejen nadrobno posekanou trávou, ale i například štěpkou, která se používá nejčastěji ve spojení s okrasnými rostlinami, jako jsou různé trvalky nebo kvetoucí keře. Častou chybou ale je, že majitel zahrady mulčuje na plochách, které jsou zarostlé plevelem a myslí si, že tím nežádoucí porosty zlikviduje. Před aplikací mulčovacího materiálu je zapotřebí plochu dokonale plevelů zbavit. Vhodným prostředkem mezi štěpku a půdu je využití netkané textilie.

Mulčování štěpkou je účinná zbraň v boji proti plevelům
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mulčování štěpkou je účinná zbraň v boji proti plevelům

Malé množství plevelů, například mezi spárami v dlažbě, je možné spálit horkou vodou nebo odstranit ocelovým kartáčem, který se nasazuje místo vyžínací hlavy na křovinořez.

Zdroj informací: Hobbymanie.tv

Publikováno: 18. 6. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček