reklama

3 tipy, co udělat v březnu na probouzející se zahradě

Sluníčko má stále větší sílu a my už můžeme podle aktuálního počasí začít pracovat na zahrádce. Co nás čeká? Máme-li zahrádku spíše okrasnou, hodně času budou vyžadovat trvalky a příprava záhonů pro vysazení a výsev letniček. A chceme-li si sami vypěstovat zeleninu, je už čas začít. Tady jsou 3 tipy, co se dá udělat v březnu na probouzející se zahradě.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Máme pro vás 3 tipy, jak probudit zahradu na jaře (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

1. První výsevy zeleniny na záhon

Když sluníčko zlikviduje poslední zbytky sněhu a osuší půdu, vyséváme některé druhy zelenin na záhon. Saláty, ředkvičky, petržel a mrkev patří k těm odolnějším a vydrží i mrazíky. Protože doba klíčivosti u salátů a ředkviček je krátká a kořenová zelenina naopak klíčí dlouho, doporučujeme do záhonu mrkve a petržele dát salát či ředkvičku jako značkovací plodinu. Vyklíčí už za několik dnů a my můžeme kypřit půdu mezi řádky, a tím zbavit rychle rostoucích plevelů záhony s mrkví, pastiňákem a petrželí. Většinu druhů sejeme do hloubky 2 až 3 cm, semena vyséváme do rýh tzv. solením nebo je sypeme jemným potřásáním sáčku. Zasetá semínka jemně zatlačíme a zakryjeme zeminou.

Začínáme vysévat a sázet některé druhy zelenin
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Začínáme vysévat a sázet některé druhy zelenin

Prima tip: sledujte kočičky

Rozkvetlé kočičky plné žlutého pylu oznamují, že půda na záhonech je už dost teplá a vhodná na setí první zeleniny.

2. Hnojení před rozkvětem jarních cibulovin

Aby jarní cibuloviny bohatě kvetly, potřebují dostatečnou výživu. Méně náročné jsou drobnokvěté druhy jako modřence, krokusy či botanické tulipány. Těm postačí přihnojení dobře rozleželým kompostem. Velkokvěté šlechtěné tulipány, narcisy a hyacinty potřebují rychle působící plné hnojivo. Pozor, jemně ho rozhodíme kolem rostlinek, nesmíme ho sypat přímo na vzcházející květiny, aby se nepopálily!

Cibuloviny potřebují dostatečnou výživu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Cibuloviny potřebují dostatečnou výživu

3. Jarní péče o záhon jahod

Kdo v březnu podcení péči o jahody, ochudí se o kvalitní plody. V první řadě prohlédneme jahodníky a odstraníme suché a poškozené listy. Okopeme, zbavíme se nadmíry šlahounů a každý trs přihnojíme kvalitním kompostem nebo plným hnojivem vhodným pro jahodník. Dbáme na to, aby záhon nebyl přehuštěn sazenicemi – mezi jednotlivými trsy musí být mezera alespoň 30 až 40 cm podle odrůdy. V takovém vzdušném záhoně se mnohem lépe odstraňují plevele a plody mají prostor na růst. Je-li záhon už značně zaplevelený, raději ho na podzim zrušíme a vysadíme nové sazenice jahodníku s černou fólií.

Březen je nejvhodnější pro péči o jahody
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Březen je nejvhodnější pro péči o jahody

Zdroj informací: abecedazahrady.dama.cz, www.idnes.cz

Publikováno: 23. 3. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce