reklama

Doma vypěstujete nejen hlívu, ale i další léčivé houby

Léčivé houby pocházející z dalekého Orientu jsou pravým pokladem pro zdraví. Některé z nich lze pěstovat s úspěchem také v domácích podmínkách.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Léčivé houby, mezi které patří také chutná shiitake, vypěstujete i uměle (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Léčivé houby shiitake doma snadno a rychle

Léčivé houby shiitake, reishi a maitake stojí stále tak trochu ve stínu jejich známější příbuzné hlívy ústřičné, jejíž obliba je dána nejen léčivými účinky, ale i lahodnou chutí a v neposlední řadě i tím, že ji lze uměle pěstovat doma. Co se těchto vlastností týče, je první z uvedeného léčivého trojlístku naprosto srovnatelná.

V Japonsku je houba shiitake (houževnatec jedlý) využívána hojně v alternativní medicíně stejně jako v kuchyni, protože se jedná o houbu výborné chuti, takže ji můžete přidat do tradičních asijských jídel, ale stejně ji můžete použít podobně jako „naše“ houby. V přírodě roste shiitake v listnatých i jehličnatých lesích, nicméně Japonci jí spotřebují tolik, že ji musí pěstovat uměle. Jejich zkušenosti se budou hodit i vám.

Nejrychlejší, nejjednodušší a nejspolehlivějším způsobem je nákup tzv. pěstebních kostek s podhoubím. Kostky je nutné udržovat v teplotě mezi 20–22 °C, přičemž substrát nesmí vyschnout. Nejlépe je zvolit místo s neustálou vlhkostí, čehož dosáhnete jednoduchým trikem s akváriem nebo s jakoukoliv jinou velkou skleněnou nádobou, kterou bloček s houbami přikryjete. Shiitake nemají rády přímé slunce, nicméně světlo potřebují. Až po několika týdnech sklidíte první úrodu, pěstební blok nevyhazujte, ale starejte se o něj dál stejným způsobem, protože z něj ještě jednou i dvakrát znovu vyrostou chutné shiitake.

V Asii pěstují "na dřevě"

Milovníci přírodních postupů a majitelé zahrad v blízkosti lesa mohou vyzkoušet pěstování shiitake v co nejvíce přirozených podmínkách, tzv. metodou na dřevě, která je v Asii velmi oblíbená a rozšířená. Vzhledem k jisté zdlouhavosti a nejistému výsledku se jedná spíše o experiment pro zkušenější pěstitele.

Reishi se pěstuje také v pytlích s topolovými nebo bukovými pilinami
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Reishi se pěstuje také v pytlích s topolovými nebo bukovými pilinami

Vhodné dřevo, které lze pro léčivé houby u nás použít, je například dub, buk nebo kaštan. Na konci podzimu nebo v zimě se vyberou vhodné kmeny, které se nechají 3–4 týdny „odležet“ a pak se rozřežou na menší kusy. Během této doby se dřevo zbaví části své vlhkosti. Následně do připraveného dřeva vyvrtáte ve vzdálenosti asi 20 cm otvory o průměru kolem 2 cm, do nichž vložíte koupené podhoubí shiitake. Otvory uzavřete korkem, voskem nebo stearinem. Dřevěný kmen pak přemístíte do lesa nebo do zarostlé části pozemku, a pokud bude dostatečně pršet, do 6–10 měsíců se dočkáte úrody.

Ve stínu shiitake

Uměle lze pěstovat i další dvě léčivé houby, ale jak reishi, tak maitake nejsou tak chutné jako shiitake, takže se v kuchyni prakticky nevyužívají a není tedy příliš důvodů k tomu, abyste se jimi zásobili z vlastních zdrojů. Při jejich pravidelném užívání je lepší se spolehnout na koupené přípravky a doplňky stravy s jejich obsahem - mimochodem proto, že tam budou výtažky z hub obsaženy ve správném poměru a zjistíte i doporučené dávkování.

Zvláště na dřevě reishi vyroste do krásy, ostatně v češtině se jí říká lesklokorka
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zvláště na dřevě reishi vyroste do krásy, ostatně v češtině se jí říká lesklokorka

V případě reishi (lesklokorka lesklá) poslouží k umělému pěstování menší pytlíky naplněné pilinami nebo dřevní štěpkou, nejlépe z topolu nebo buku. Pytlíky zavažte a povařte hodinu až dvě, abyste piliny sterilizovali. Až sáčky vychladnou, udělejte do nich otvor a do něj dejte podhoubí reishi. Pytlík znovu zavažte, vytvořte několik menších otvorů a sáček umístěte do místnosti s teplotou kolem 20 °C. Sklízet budete v tomto případě asi za 3 měsíce, až budou hlavičky hub, připomínající trochu choroše, zabarveny do červenohněda. Reishi se nikdy nekonzumuje čerstvá, ale musí se usušit a rozdrtit na prášek užívaný jako lék. Ve velmi malém množství můžete prášek použít na ochucení orientálních pokrmů.

Maitaki se velmi vzácně objevuje i v našich lesích
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Maitaki se velmi vzácně objevuje i v našich lesích

Reishi se vyskytuje i v českých lesích, což platí i o maitake (trstnatec), která je nicméně velkou vzácností a odhalí ji jenom zkušený mykolog. Substrát s maitake sice slouží k jejímu umělému pěstování, ale úroda z něj není velká, navíc využití této houby je čistě medicínské.

Zdroj informací: ekohouby.cz; nasezahrada.cz; reishi-ganoderma.cz

Publikováno: 13. 6. 2023, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování hub v domácích podmínkách

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Přemek Podlaha si povídá se svým hostem, jak lze doma vypěstovat houbu penízovku sametonohou nebo houževnatce jedlého, známého též jako šitake (shiitake).