reklama

Zahradní magie: 8 nezbytných prvků, které byste neměli přehlížet

Zahrada je mnohem více než jen o trávníku a záhonech. Když do ní zakomponujete určité prvky, můžete celý prostor proměnit v útulné a funkční místo. Zahradní architekt Ferdinand Leffler vám přináší sedm zahradních vychytávek, které dodají vaší zahradě zcela nový rozměr. Mezi těmito prvky se nezapomíná ani na vyvýšené záhony, které přinášejí nejen estetickou hodnotu, ale i praktické výhody. Odhalte tajemství těchto prvků a přetvořte svou zahradu na oázu krásy a užitku.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při zařizování zahrady myslete nejen na praktické vyvýšené záhony, ale i na ostatní zahradní prvky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

1. Vyvýšené záhony

Stále více lidí touží pěstovat si vlastní zeleninu či bylinky, mnohdy je však odradí určitá nevzhlednost záhonků, která příliš nekoresponduje s celkovým rázem jejich zahrady. Není však třeba se toho bát, existuje řešení, které vypadá dobře a organizovaně. Jedná se o vyvýšené záhony. Kromě již zmíněných výhod jsou skvělé i díky své praktičnosti, kdy se k nim snadno dostanete a tolik se nenadřete při jejich kultivaci. A že se obáváte jejich zřizování? Věřte, že se nejedná o nic tak složitého. Navíc dnes lze pořídit předpřipravené sety, kdy si dle návodu vytvoříte vyvýšený záhon podle svých představ.

2. Altán nebo pergola

Krásná zahradní dominanta i místo, kam můžete utéct a být jen sami se sebou. I jednoduchý altán se stane vaší oázou v tomto hektickém světě. Dobrou službu udělá také pergola, která zútulní a přistíní terasu, čímž rozšíří možnosti jejího využití. Díky ní se tak zvětší i obytný prostor. Nemusí se přitom jednat o masivní dřevěnou konstrukci, dnes už se běžně setkáte také s velmi subtilními konstrukcemi, které se hodí k moderním stavbám.

Altánek je skvělým úkrytem před žhavým letním sluncem
i (Zdroj: Heureka Group a. s.)
Altánek je skvělým úkrytem před žhavým letním sluncem

3. Venkovní kuchyně

Příjemná venkovní kuchyně by určitě v zahradě také měla mít své místo. „Úplně stačí pultík, na kterém si připravíte jídlo a skýtá zcela jiné možnosti než kuchyň v domě. Zároveň si uděláte hezký den s rodinou,“ doporučuje Ferdinand Leffler. Podob může mít venkovní kuchyně mnoho, od mobilních pultů po takřka plnohodnotné kamenné, v nichž dominují krby a udírny. Takováto kuchyňská zákoutí lze hezky propojit právě s altánem či pergolou a vznikne příjemné místo pro rodinné sešlosti nebo grilovací party s přáteli.

Oblíbená venkovní kuchyně
i (Zdroj: Heureka Group a. s.)
Oblíbená venkovní kuchyně

4. Sauna

V posledních letech se stále více vyzdvihují benefity otužování a saunování. Právě to je prastarým rituálem, který se hojně rozvinul především v severských státech, zvláště pak ve Finsku. Zde se o saunování dokonce hovořilo jako o léku chudých, postupně totiž byly prokázány opravdu blahodárné účinky na naše zdraví. Dnes již není ničím neobvyklým vybudovat si saunu doma. Jednou z možností je její propojení se zahradou, avšak infrasauny či finské sauny lze umístit i do interiéru. Napojení na zahradu má své nesporné výhody v tom, že se při rituálu můžete dívat do přírody a následně se ochladit v přistavené dřevěné kádi či biotopu. Velký výběr saun i kádí poskytuje nákupní rádce Heureka, kde zároveň zjistíte i více o tom, jak si vybrat saunu přesně na míru vašim potřebám.

Základní benefity saunování:

Posílení imunity - zvýšení tělesné teploty, aktivuje se přirozený proces hojení - zrychlí se distribuce kyslíku a imunitní systém zaktivuje tvorbu bílých krvinek, jež mají za úkol bojovat s viry a infekcemi.

  • Detoxikace těla – prohřátí stimuluje potní žlázy a z těla se odplavují těžké kovy a toxiny.
  • Regenerace – podporuje celkovou regeneraci těla, zvláště pak svalů například po sportovních výkonech.
  • Zlepšení nálady a relaxace – díky zvýšené teplotě dochází k vyplavování endorfinu, člověk má tak lepší náladu, stává se duševně odolnějším a zbaví se stresu.
  • Obnova mozkových buněk – bylo prokázáno, že krátkodobé zvýšení teploty zvyšuje mentální kapacitu a schopnost učení se.

5. Skleník

Jistě všichni dobře známe tradiční skleníky, v nichž se daří nejrůznějším plodinám. Tuto zahradní stavbu však můžeme povýšit i na něco dalšího. Uděláte-li skleník dostatečně velký, hezky poslouží i jako zimní zahrada, v níž nebudete jen pracovat, ale také například relaxovat u šálku kávy. V záplavě zeleně umístěné zákoutí se stolečkem a židličkami má své kouzlo a prodlouží sezonu venkovního posezení.

6. Kompostér

Dle Ferdinanda Lefflera by kompostér neměl chybět v žádné zahradě. „Zpracovávejte biologický odpad, všechen by měl v zahradě zůstat a zapracovávat se zpět do půdy. Byla by totiž obrovská škoda zbavovat se těchto živin,“ doporučuje. Kouzlo kompostování spočívá v tom, že ekologickou cestou zpracováváte spadané listí, trávu, slupky a další biologický odpad, načež dochází k jeho přeměně na kvalitní hnojivo. Ačkoliv péče o kompost vyžaduje trochu péče, rozhodně se vyplatí. Přírodní hnojivo je pro rostliny tím nejlepším a nezanedbatelná je také úspora nákladů za likvidaci odpadu.

Jistě využijete praktický kompostér
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jistě využijete praktický kompostér

7. Ohniště

I když může někomu připadat ohniště jako zbytečnost, není tomu tak. Kromě toho, že takové posezení u ohně skýtá úplně jinou atmosféru než sezení u stolu, využijete jej i při přípravě jídla. Do jisté míry by se dalo považovat za takovou jednodušší variantu venkovní kuchyně. Zvolit můžete mezi klasickým ohništěm v zemi, které obložíte kameny, nebo přenosnou variantou, jež si umístíte, kam potřebujete a bývá vybavena i různými rošty, nástavci a doplňky. Jen vždy myslete na to, že místo pod přenosným ohništěm se rozpálí, pokud jej tedy postavíte na trávník, zůstane na něm vypálený flek.

Ohniště pro večerní pohodu
i (Zdroj: Heureka Group a. s.)
Ohniště pro večerní pohodu

8. Bazén

Obecně by se dalo říci koupací plocha, neboť se vyskytuje v různých podobách. Tradiční zapuštěný bazén či koupací jezírko představují krásnou variantu, ovšem cenově náročnější. Nadzemní bazény jsou dostupnější, ale nepříliš vzhledné, proto je dobré myslet na to při jejich umísťování. Ideální způsob zakrytí poskytují rostliny. Stačí kolem bazénu vysadit květiny, keře a celkový dojem ze zahrady zůstane nepokažen.

Zdroj informací: Heureka Group a. s.

Publikováno: 28. 6. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce