reklama

Jak si postavit praktický záhonový chodníček?

Chodníčky v záhonu pro nás představují jediné řešení, jak se dostat k rostlinám, aniž bychom museli mezi nimi poskakovat jako chocholouškové. Někdy to je jen udusaná hlína lemovaná kameny, cihlami, plastovými obrubníky nebo dalšími materiály, které jsou zrovna po ruce. Takové chodníčky ale nejsou zrovna příliš praktické. My pro vás máme daleko šikovnější řešení.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Praktické desky jako nášlapy na zahradě (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Stavba chodníčků v záhonu

Chodníky mezi záhony jsou důležité, protože bez nich častokrát přeskakujeme přes rostliny v záhonech, a také na ně častokrát šlápneme. Bohužel nikdo z nás neovládá čarodějné umění a dosáhnout na vzdálený záhon je někdy opravdu atletický výkon. Pokud si ale mezi záhony vytvoříme praktický chodník, máme po starostech.

Chodníky mezi záhony vznikají tu nahodile, tu promyšleně. A stejné to je i s výběrem materiálu. Někdy se spokojíme s vyšlapáním cestičky mezi záhony, nebo naopak zvolíme kreativní uspořádání nášlapů, případně cestičky ohraničíme, a dokonce vydláždíme.

Výběr materiálu

Co všechno lze použít? Vlastně téměř všechno. Cihly, kameny, dřevo, beton i plast. Nevhodné jsou pouze křehké a nestálé materiály a kov, který po čase koroduje vlivem počasí.

Nášlapy

Nášlapy nebo jinak také šlapáky jsou vhodné k vytváření cestiček nejen v zahradách, ale i v parcích nebo v trávnících na veřejném prostranství. Perfektně zastoupí bezpečné a pevné plochy pro pochůzku a zároveň podpoří styl celé zahrady. Z tohoto důvodu vybíráme takové materiály, které jsou na naší zahradě nejvíc zastoupeny. 

Vytvoří se jednoduše. Mezi záhony se připraví rýčem nebo lopatou mělká prohlubeň (hloubka prohlubně se odvíjí od výšky nášlapu) a do ní se usadí nášlap. Ten se po obvodu přihrne zeminou, kterou upěchujeme, aby nášlap neměl tendenci se viklat.

Odebereme trochu zeminy
Odebereme trochu zeminy (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Do prohlubně uložíme cihly nebo kameny
Do prohlubně uložíme cihly nebo kameny (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nášlapy mohou tvořit cihly, ploché kameny, dřevěné "koláče" z kmenů stromů, ale můžeme si je i vylít z betonu a dát jim konkrétní tvar podle forem. Hotové nášlapy potom můžeme zakoupit ve specializovaných obchodech se zahradní tématikou nebo v e-shopech.

Chodníky

S chodníky mezi záhony to je podobné. Opět bude potřeba připravit podklad, který lehce vyhloubíme rýčem nebo lopatou, a dáme chodníku jasný tvar a směr. Chodníček můžeme vyložit cihlami či kameny, vysypat kačírkem nebo drobným štěrkem, vytvořit dřevěný chodník z prken či kulatiny nebo ho vylít betonem. 

Půdu před pokládkou chodníkových desek udusáme
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Půdu před pokládkou chodníkových desek udusáme

Okraje chodníku v záhonech můžeme ještě vylepšit obrubníky, palisádami nebo plastovými oddělovači.

Chcete mít své záhony "vytuněné"? Vyzkoušejte desky MaXi Garden, které poskytují velmi bezpečný krok díky speciálně vyvinuté struktuře povrchu. Dokonce ani za vlhka se nemusíte bát. Velký formát pro pohodlné stání na desce a maximální zatížení při použití kolečka z těchto desek dělá téměř nezničitelný materiál. 

Pokud vsadíte na nášlapné desky z plastu, nemůžete se splést. Tyto desky mají ve svém těle pravidelnou perforaci a z druhé strany menší tupé trny, které se velmi jednoduše zapíchnou do půdy a drží. Můžeme je tvarovat jakkoliv, nejen jako chodníky, ale i jako vstupní zóny do domu, do skleníku nebo před terasou.

Jejich výhodou je, že mají protiskluzovou vrstvu, takže ani při dešti po takovém chodníku neuklouzneme. Rychlá a snadná pokládka díky použití praktického klik systému nám umožní desky rychle přeskládat. Chodník nebo nášlapy nám umožní procházet mezi záhony bezpečně a neušpinit se při tom. 

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Minutový manžel – lekce pro ženy; Michasa

Publikováno: 18. 7. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová