reklama

V srpnu si na zahrádce neodpočinete

Co dělat na zahradě v srpnu? Od každého trochu, protože tento letní měsíc není pro zahrádkáře rozhodně časem odpočinku, vždyť vrcholí období sklizně a zároveň nastává vhodná chvíle k přípravám na další sezónu.

Co dělat na zahradě v srpnu? Zalévat, množit, sklízet a připravovat se pomalu na další zahradníkům rok… (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Co dělat na zahradě v srpnu? Například prořezávat!

Pokud přemýšlíte, co dělat na zahradě v srpnu, pak si rovnou připravte pro jistotu seznam, abyste na něco náhodou nezapomněli. V následujících týdnech budou sice ještě panovat letní teploty, ale noci a rána už bývají studenější. Střídající se teploty pomáhají zrajícím druhům ovoce získat jejich typickou barvu a vám poskytují prostor k prořezu ovocných stromů, z nichž jste už úrodu sklidili – například višní, třešní nebo broskví. Po sklizení rybízů a angreštů prořežte i tyto keře, které se potřebují zbavit několik let starých větví a slabých výhonů. Slabé výhonky odstraňte také na malinících a ostružinících. Zvláště v letech, kdy je bohatá úroda jablek a hrušní, potřebují mateřské stromy vaši pomoc v podobě podpěr pro větve, které se pod váhou plodů ohýbají k zemi, a mohou se zlomit.

Na vrcholu léta vysaďte nové jahodníky
Na vrcholu léta vysaďte nové jahodníky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Chcete-li založit jahodníkový záhon, nebo omladit ten stávající, neotálejte a začněte s výsadbou, aby mohly mladé rostlinky do zimy dostatečně zakořenit. I proto jim dopřejte pravidelnou zálivku, zvláště pokud panuje sušší počasí. Nezapomeňte ale i na starší jahodníky, které potřebují zbavit slabých, případně škůdci napadených listů.

Čas množení trvalek

Na květinových záhonech se pomalu ale jistě ujímají vlády pozdně letní a podzimní druhy, takže můžete trvalky, které už mají po odkvětu, pročistit, případně rozdělit a rozesadit. Týká se to třeba kosatců, které potřebují přibližně jednou za čtyři roky přesadit: do půdy vracejte jen hlízy zbavené starších částí, takže zkrácené listy ponechte pouze s jedinou, nejzdravější. Podobně potřebují ošetřit pivoňky či liliochvostce. Na příští sadbu si připravte muškáty, pro jejichž řízkování je srpem tou správnou chvílí.

Kosatce potřebují jednou za čtyři roky přesadit
Kosatce potřebují jednou za čtyři roky přesadit (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Přibližně v polovině tohoto měsíce nastává nejvhodnější doba k výsadbě dvouletek, jako jsou macešky, sedmikrásky nebo pomněnky. Vysaďte i ocúny, aby stihly na přelomu září a října vykvést. Neodkládejte výsadbu podzimních šafránů, jejichž sazenice by měly být v zemi už v prvních srpnových dnech.

Zeleninová sezóna ještě nekončí

Do seznamu, co ještě dělat na zahradě v srpnu, pochopitelně patří i péče o zeleninové záhony. Na nich probíhá v těchto dnech sklizeň cibule, fazolí, letních ředkviček, okurek i rajčat. Chutnými plody jsou rovněž obaleny cukety a patisony, takže je pravidelně kontrolujte a průběžně sklízejte úrodu, rostliny tak budou mít sílu, aby rodily až do pozdního babího léta. Na rajčatových keřících uřízněte vrcholky, protože by už další plody nedozrály. Zároveň pohlédněte jejich listy, a když najdete nějakého škůdce, ošetřete.

Broskvoně uvítají po srpnové sklizni prořezání slabých větví
Broskvoně uvítají po srpnové sklizni prořezání slabých větví (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Před vámi je ještě několik týdnů s příjemnými teplotami, kterých určitě využijte k výsadbě a vypěstování podzimních druhů salátů, mrkví, čínského zelí a také mangoldu.

Hnojení a zalévání

V srpnu potřebují plodiny na záhonech stále přihnojovat, nicméně u dřevin už přísun hnojiva postupně utlumujte. Volte hnojiva s nižším obsahem dusíku a dodávejte do půdy spíše fosfor a draslík. Abyste zvýšily odolnost mladých stromků vůči škůdcům a mrazu, pak jim dopřejte výživu s dostatkem hořčíku a draslíku.

Důležitá je i pravidelná zálivka, v srpnu ji ocení zvláště rododendrony, hortenzie, růže, kaliny a také borůvky. Ale panuje-li skutečné sucho, musíte dopřát vydatnou vláhu i ovocným stromům a trvalkám.

Zdroj informací: www.homeincube.cz, www.zahradnictvi-flos.cz

Publikováno: 1. 8. 2023, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová