reklama

V srpnu si na zahrádce neodpočinete

Co dělat na zahradě v srpnu? Od každého trochu, protože tento letní měsíc není pro zahrádkáře rozhodně časem odpočinku, vždyť vrcholí období sklizně a zároveň nastává vhodná chvíle k přípravám na další sezónu.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Co dělat na zahradě v srpnu? Zalévat, množit, sklízet a připravovat se pomalu na další zahradníkům rok… (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Co dělat na zahradě v srpnu? Například prořezávat!

Pokud přemýšlíte, co dělat na zahradě v srpnu, pak si rovnou připravte pro jistotu seznam, abyste na něco náhodou nezapomněli. V následujících týdnech budou sice ještě panovat letní teploty, ale noci a rána už bývají studenější. Střídající se teploty pomáhají zrajícím druhům ovoce získat jejich typickou barvu a vám poskytují prostor k prořezu ovocných stromů, z nichž jste už úrodu sklidili – například višní, třešní nebo broskví. Po sklizení rybízů a angreštů prořežte i tyto keře, které se potřebují zbavit několik let starých větví a slabých výhonů. Slabé výhonky odstraňte také na malinících a ostružinících. Zvláště v letech, kdy je bohatá úroda jablek a hrušní, potřebují mateřské stromy vaši pomoc v podobě podpěr pro větve, které se pod váhou plodů ohýbají k zemi, a mohou se zlomit.

Na vrcholu léta vysaďte nové jahodníky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na vrcholu léta vysaďte nové jahodníky

Chcete-li založit jahodníkový záhon, nebo omladit ten stávající, neotálejte a začněte s výsadbou, aby mohly mladé rostlinky do zimy dostatečně zakořenit. I proto jim dopřejte pravidelnou zálivku, zvláště pokud panuje sušší počasí. Nezapomeňte ale i na starší jahodníky, které potřebují zbavit slabých, případně škůdci napadených listů.

Čas množení trvalek

Na květinových záhonech se pomalu ale jistě ujímají vlády pozdně letní a podzimní druhy, takže můžete trvalky, které už mají po odkvětu, pročistit, případně rozdělit a rozesadit. Týká se to třeba kosatců, které potřebují přibližně jednou za čtyři roky přesadit: do půdy vracejte jen hlízy zbavené starších částí, takže zkrácené listy ponechte pouze s jedinou, nejzdravější. Podobně potřebují ošetřit pivoňky či liliochvostce. Na příští sadbu si připravte muškáty, pro jejichž řízkování je srpem tou správnou chvílí.

Kosatce potřebují jednou za čtyři roky přesadit
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kosatce potřebují jednou za čtyři roky přesadit

Přibližně v polovině tohoto měsíce nastává nejvhodnější doba k výsadbě dvouletek, jako jsou macešky, sedmikrásky nebo pomněnky. Vysaďte i ocúny, aby stihly na přelomu září a října vykvést. Neodkládejte výsadbu podzimních šafránů, jejichž sazenice by měly být v zemi už v prvních srpnových dnech.

Zeleninová sezóna ještě nekončí

Do seznamu, co ještě dělat na zahradě v srpnu, pochopitelně patří i péče o zeleninové záhony. Na nich probíhá v těchto dnech sklizeň cibule, fazolí, letních ředkviček, okurek i rajčat. Chutnými plody jsou rovněž obaleny cukety a patisony, takže je pravidelně kontrolujte a průběžně sklízejte úrodu, rostliny tak budou mít sílu, aby rodily až do pozdního babího léta. Na rajčatových keřících uřízněte vrcholky, protože by už další plody nedozrály. Zároveň pohlédněte jejich listy, a když najdete nějakého škůdce, ošetřete.

Broskvoně uvítají po srpnové sklizni prořezání slabých větví
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Broskvoně uvítají po srpnové sklizni prořezání slabých větví

Před vámi je ještě několik týdnů s příjemnými teplotami, kterých určitě využijte k výsadbě a vypěstování podzimních druhů salátů, mrkví, čínského zelí a také mangoldu.

Hnojení a zalévání

V srpnu potřebují plodiny na záhonech stále přihnojovat, nicméně u dřevin už přísun hnojiva postupně utlumujte. Volte hnojiva s nižším obsahem dusíku a dodávejte do půdy spíše fosfor a draslík. Abyste zvýšily odolnost mladých stromků vůči škůdcům a mrazu, pak jim dopřejte výživu s dostatkem hořčíku a draslíku.

Důležitá je i pravidelná zálivka, v srpnu ji ocení zvláště rododendrony, hortenzie, růže, kaliny a také borůvky. Ale panuje-li skutečné sucho, musíte dopřát vydatnou vláhu i ovocným stromům a trvalkám.

Zdroj informací: www.homeincube.cz, www.zahradnictvi-flos.cz

Publikováno: 1. 8. 2023, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová