reklama

Umíte správně zalévat?

Zalévání je, jak se zdá, zcela triviální činnost, kterou při troše dobré vůle zvládne i děcko. Ale i při obyčejném zalévání můžeme nevědomky udělat spoustu chyb. A tyto chyby se pak projeví na kvalitě rostlin.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zalévání rostlin na zahradě není jen popadnout konev s vodou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Čarování se zaléváním rostlin

Všechny rostliny na zahradách, v parcích nebo ve volné přírodě potřebují ke svému životu vodu – ideálně ve formě pravidelné zálivky. Ne každá rostlina vyžaduje litry vody, některé suchomilné se obejdou bez vláhy i velmi dlouhou dobu, ale většina rostlin bez vody brzy uschne.

Zalévání rostlin má ale překvapivě svá pravidla. Není to jen o tom, vzít konev nebo hadici a zalévat, co se do půdy vejde. Takto bychom rostlinám spíše uškodili. Zejména zelenina má na zálivku velké nároky a plodová zelenina (melouny, dýně, cukety, rajčata nebo okurky) patří mezi obzvlášť silné "savce", protože jejich spotřeba vody je doslova enormní. 

Plodová zelenina patří mezi největší konzumenty vody
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Plodová zelenina patří mezi největší konzumenty vody

První zásadní pravidlo při zálivce:

Nemá smysl zalévat každý den po troškách, efektivnější je zálivku provádět třeba každý druhý až třetí den, ale přitom dopřát rostlinám opravdu vydatnou zálivku. Stejně tak musíme rozlišovat, zda zaléváme vysetá semena, nebo již narostlé sazeničky. Semena, zejména semena mrkve, potřebují ke svému vyklíčení dostatek vláhy. 

Sazenice mají jiné nároky na zálivku než třeba klíčící semena
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Sazenice mají jiné nároky na zálivku než třeba klíčící semena

Při zálivce zeleniny není vhodné vodou šetřit. Pokud nastavíme systém, že budeme zalévat každé tři dny, spotřebují rostliny klidně i 10 litrů vody. 

Čím zalévat?

Asi jako první zavrhneme vodu z vodovodního řadu. Jednak je to poněkud drahá legrace, a navíc je kohoutková voda upravovaná. Za takovou vodu by nás rostlinky příliš nepochválily. Pokud ale nemáme jinou možnost, je vhodnější si vodu předtočit třeba do sudů na zahradě a nechat ji odstát, aby z ní vyprchal chlor.

Ovšem studniční voda také není to pravé ořechové. Pokud ji budeme používat na zálivku, měli bychom alespoň přibližně znát její složení, abychom si s vodou na záhony nepřenesli některé bakterie nebo třeba fekální látky, pokud by studna prosakovala. Studniční voda, pokud je v pořádku, by měla být tzv. odražená. Můžeme ji třeba ráno přečerpat do nádob a nechat ji trochu zteplat. Velmi studená voda může rostlinám způsobit šok a může pozastavit jejich růst.

Zálivka konví je netradičnější způsob zalévání
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zálivka konví je netradičnější způsob zalévání

Levná a praktická záležitost je používání vody z toků a přírodních vodních zdrojů – potok, řeka nebo rybník. Zde platí, že voda je sice zdarma, ale pokud není vodní plocha nebo tok v našem vlastnictví, je zakázáno ji odčerpávat pomocí čerpadel. Také musíme sledovat, zda v letních měsících není z důvodů nízkých hladin vodních zdrojů zakázáno tuto vodu používat. Tyto zákazy vydávají příslušné obce a jejich smyslem je zachovat a ochránit vodní toky, průtok a vodní život.

Jistý problém mohou tvořit semena, která společně s vodou z potoka nebo rybníka nabereme a bezstarostně rozléváme po záhonech, a následně se pak divíme, jaká skladba rostlin se nám na záhonech objevuje.

Nejlepší volbou je použití dešťové vody. Ta je zcela zdarma, není nijak limitovaná a můžeme si ji bez obav nashromáždit do zásoby. Pokud máme dostatečně velký pozemek, můžeme si dokonce pod povrch zakopat velkoobjemové nádrže na sběr dešťové vody.

Pokud zaléváte studniční vodou, nechte si udělat rozbor
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pokud zaléváte studniční vodou, nechte si udělat rozbor

Náčiní na zalévání

Na menší zahradě si nejspíš vystačíme s konví, ale můžeme si také ušetřit námahu spojenou s nošením těžkých nádob a pořídit si zahradní hadici s nástavci nebo si můžeme nainstalovat kapkovou závlahu, která pro nás bude znamenat téměř nulovou práci se zaléváním.

Pro jednodušší zalévání si můžeme nainstalovat zahradní hadice
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pro jednodušší zalévání si můžeme nainstalovat zahradní hadice

Vyzkoušeli jsme sofistikovaný systém závlahy – bubnový systém, které obsahují vše, co potřebujeme k udržení naší zahrady ve špičkovém stavu: nastavitelnou a snadno použitelnou zavlažovací koncovku, multizávitovou spojku na vodovodní kohoutek a praktickou podporu zavlažovače. Je to vše, co potřebujeme k pohodlnému zavlažování. V sadě nalezneme vše v jednom.

Zavlažovací pistole a tyče jsou nejlepší způsob, jak ušetřit čas a vodu. Se správným typem postřiku můžeme bezpečně zalévat jemné rostliny nebo účinně čistit zahradní nářadí.

K zavlažování trávníku i rostlin na záhonech můžeme použít zavlažovače, které jsou efektivní, snadné k instalaci a při použití s časovačem jsou zcela automatické.

Zalévání zahrady je na první pohled jednoduchá záležitost, ale pokud chceme, aby rostlinám zálivka prospívala, měli bychom nad touto činností přemýšlet. Správná zálivka přinese rostlinám užitek a podpoří jejich kvalitní rozvoj.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Napřírodno; Fiskars; ekolist.cz

Publikováno: 7. 8. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová