reklama

Připravte své záhony na příští sezónu včas

Podzimní příprava záhonů je klíčovým krokem pro bohatou úrodu v příštím roce. Při péči v tomto období se většinou věnujeme především užitkové části, přesto bychom neměli zapomínat ani na trávníky a okrasnou zahradu. Co všechno nás v tomto období čeká a čeho se vyvarovat?

i (Zdroj: Fiskars)
Příprava záhonů na podzim se vyplatí (Zdroj: Fiskars)

Příprava záhonů na další rok začíná úklidem

Přípravu záhonů na novou sezónu začněte tím, že vytrháte veškeré rostliny, které už nebudou růst. Odstraňte všechny zbývající rostliny, listí a větve. Při tom je důležité mít k dispozici několik základních zahradnických nástrojů, které vám usnadní práci a umožní efektivní úpravu půdy.

Při práci na menším záhonku vám postačí ruční nářadí. Fiskars Premium Planters™ má ergonomickou rukojeť a silné čepele z nerezavějící oceli. Odolává korozi a poradí si i s tvrdou půdou. Zvláště kultivátorem můžete rozrušit povrch půdy, odstranit plevel a začlenit organický materiál.

Drobné nářadí využijeme na malých zahrádkách
i (Zdroj: Fiskars)
Drobné nářadí využijeme na malých zahrádkách

Při přípravě záhonů nezapomeňte na stav půdy

Podzim je ideálním časem na přípravu půdy. Zkontrolujte její pH a přizpůsobte ho potřebám konkrétních plodin. Chcete příští rok pěstovat borůvky, vřes, rododendrony nebo azalky? Potřebujete kyselou půdu. V kyselé půdě se bude dařit i dalšímu bobulovému ovoci, jako je rybíz či angrešt. Zapracujte do půdy hnůj nebo kompost, který navíc dodává živiny. Z přírodních zdrojů to může být kávová sedlina. Pokud ovšem od záhonu vysypete lógr z jedné kávy, moc kyselosti půdě nedodáte. Zkuste si lógr z kávy a pytlíky z černého čaje skladovat a do půdy dodat jednou za čas ve větším množství. Výborně kyselí také rašelina nebo štěpková borová kůra.

Šeříky, hortenzie nebo plamének a čemeřice pro změnu vyžadují alkalickou půdu. Nejznámější metodou je použití vápna. POZOR!!! Do půdy nesmíme zapravit hašené vápno. Je příliš agresivní. Také nikdy neaplikujte zároveň vápno a hnůj nebo kompost. Došlo by k chemické reakci a následné ztrátě dusíku z půdy. Pro zvýšení alkality zkuste použít i dřevěný popel. Ovšem opět je potřeba hledět na množství. Popel z jednoho zatopení v krbu moc nepomůže. Není nic snazšího, pokud topíte v krbu, v zimě sypat popel na záhony a na jaře půdu důkladně zpracovat. 

Kultivátor je výborným pomocníkem při boji s plevelem i zapracování hnojiva do půdy
i (Zdroj: Fiskars)
Kultivátor je výborným pomocníkem při boji s plevelem i zapracování hnojiva do půdy

Pokud máte písčitou půdu, přidejte organický materiál, jako je kompost nebo hnůj, zlepšíte tak funkci zadržování vlhkosti a živin. Pokud převládá na vašich záhonech těžší hlinitá půda, můžete přidat písek. Zlepšíte tím odvodnění pozemku.

K zapracování hnoje či dalších příměsí do půdy se hodí vidle či kultivátor. Při přípravě záhonů budete pracovat s těžkým materiálem, určitě si pořiďte nářadí s odlehčenou násadou. Fiskars nabízí nářadí přímo pro ženy. Nemusíte tak čekat na mužský protějšek, až si udělá na vaše záhonky čas a můžete se pustit sama do práce, kdykoliv potřebujete. Kultivátor Light™ má navíc pogumovanou rukojeť, takže je příjemná pro úchop a nestudí do rukou. Vidle ze stejné řady disponují zakončením rukojeti ve tvaru D, což je vhodné pro úchop drobných ženských rukou. Odlehčená násada vám pak nezpůsobí bolení zad ani po celodenní práci na zahradě. 

Lehké vidle ulehčí práci nejen ženám
i (Zdroj: Fiskars)
Lehké vidle ulehčí práci nejen ženám

Nezapomeňte zapracovat při přípravě půdy hnojivo. Vybírejte takové, které je určené pro aplikaci v podzimním období. Do půdy přidejte organický materiál, jako je kompost nebo hnůj. Zlepšuje strukturu půdy, zvyšuje její živiny a podporuje mikroorganismy, které jsou pro rostliny prospěšné. Důležité je také aplikovat hnojiva obsahující dusík, fosfor a draslík, aby se zlepšila úroda na příští rok.

Plevel a škůdci nesmí podzimní přípravu záhonů přežít

Plevel může být na podzim skrytou hrozbou pro jarní záhony. Než se otočíme, stačí se vysemenit nebo rozrůst kořínky do všech možných směrů. A na jaře aby pak člověk nedělal nic jiného, než vytrhával nové a nové plevele. Proto je důležité zajistit, aby záhony byly čisté. Pokud se objeví plevel, odstraňte ho ručně nebo použijte mulčovací materiál, který plevelu zabrání růst. Na prázdné záhony vysejte zelené hnojení. V tuto dobu odstraňte i plevele z trávníků, pokud si zakládáte na krásném pažitu. 

Pro čisté spáry v dlažbě použijte kartáč nebo nůž na spáry. Mají většinou dlouhou násadu, nemusíte se k práci ohýbat. V záhonech opět použijte kultivátor. Pokud potřebujete vyčistit trávník, můžete k tomu použít vytrhávač plevele. Vytrhávače Fiskars jsou uzpůsobeny pro tuto namáhavou činnost. Stačí jednoduchým pohybem hroty nástroje zabodnout kolem protivného plevelu, nohou zašlápnout a pákovým pohybem vytrhnout rostlinu i s kořeny. Připravte si velkou nádobu. Protože práce jde tak rychle do ruky, že než se nadějete, máte kolečko či plátěný sud na zahradní odpad plný. A protože ve Fiskars myslí na ženy opravdu ve všem, i u tohoto pomocníka si můžete pořídit odlehčenou verzi

Vypichovač plevele pomůže mít pěkný trávník bez použití chemie
i (Zdroj: Fiskars)
Vypichovač plevele pomůže mít pěkný trávník bez použití chemie

Podzimní doba je vhodná nejen pro přípravu záhonů, ale také pro kontrolu a prevenci škůdců a nemocí. Odstraňte všechny nemocné rostliny ze záhonků a zlikvidujte je. Pokud máte problémy se škůdci, můžete zvážit použití biologických metod ochrany, jako jsou parazitické hlístice. 

Vyvarujte se při přípravě záhonů některých chyb

  • Nezapomínejte zalévat! Přestože na podzim může být deštivo, dostatečná závlaha je nezbytností, pokud je sucho. Rostliny potřebují nyní dostatek vlhkosti, aby přežily zimní období, kdy nemusí být dostatek srážek a mohou být suchomrazy.
  • Nekopejte do půdy příliš hluboko! Při přípravě půdy na podzim se vyvarujte nadměrnému kopání, což může narušit strukturu půdy. Stačí povrchová práce s půdou. Důkladné rytí si schovejte až na jaro, kdy půda potřebuje prokypřit. 
  • Nezapomínejte na pracovní nářadí! Na závěr nezapomeňte důkladně vyčistit a udržovat používané zahradní náčiní, aby bylo připraveno na další sezónu.
Na konci sezóny se postarejte i o své nářadí
i (Zdroj: Fiskars)
Na konci sezóny se postarejte i o své nářadí

Podzimní příprava záhonů může zvýšit úspěch vaší zahrady na příští rok a zajistit nejen bohatou úrodu v zeleninové a ovocné zahradě, ale i záplavu květů v té okrasné části. Buďte pečliví a systematičtí při těchto krocích, a vaše záhony budou připraveny na úspěšnou sezónu.

Zdrdoj informací: www.fiskars.cz, www.ceskestavby.czwww.prozeny.czwww.agromanual.cz

Publikováno: 14. 9. 2023, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková