reklama

Vhodnou péčí připravte záhonky na příchod zimy

Právě teď je ta nejvhodnější doba na péči o květinové záhony před příchodem zimy. Občas se právě na tyto části zahrady zapomíná. Ale právě podzimní úklid nám zajistí dobrou kondici půdy i přezimovaných rostlin na jaře. Co bychom neměli zapomenout udělat?

i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Nezapomeňte na podzimní péči o květinové záhony (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Není dobré zapomínat na péči o květinové záhony

Květinové záhony si zaslouží péči stejně, jako zbytek naší zahrady. Před příchodem zimy je tu tolik práce, že se občas na tu okrasnou část zapomíná. Přitom květiny nám dělají radost téměř celý rok. Proč je důležité záhonům s květinami dopřát důkladný podzimní úklid?

Veškeré zbytky odumřelých rostlin, jako jsou suché listy a stonky, mohou sloužit jako úkryt pro nemoci a škůdce. Úklid záhonů pomáhá snížit riziko infekce a šíření chorob mezi rostlinami. Použijte ostré zahradnické nůžky, abyste zamezili roztřepení řezné rány a zanesení infekce do rostliny.

Vyzkoušeli jsme za vás!

Již několik let máme možnost používat při práci na zahradě zahradní nůžky Fiskars. Stejně jako sekery i nůžky nabízí víc než jen ostrý břit. Ergonomicky tvarované rukojeti se speciálním povrchem oceníte především při delší práci. Zvláště pokud máte malé ruce, kterým ne každý nástroj dobře sedí. Zamykací mechanismus je dobrý při přenášení nástroje z místa na místo. Čelisti se méně zanesou nečistotami a břit udržíte déle ostrý. Ani po tolika letech se neničí povrch rukojeti. Při pravidelné péči a údržbě mohou nůžky sloužit mnoho let. 

I uvadlé květy mohou být zdrojem chorob na jaře
I uvadlé květy mohou být zdrojem chorob na jaře (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Odstřihněte všechny odumřelé části rostlin
Odstřihněte všechny odumřelé části rostlin (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Podle toho, zda stříháte suché nebo živé rostliny, vybíráte jednočepelové nebo dvoučepelové nůžky. Pro střih silných suchých částí rostlin použijte jednočepelové nůžky s převodem, usnadníte si práci a nehrozí poničení nůžek. Pro střih živých rostlin použijte nůžky dvoučepelové, velikost volte podle velikosti stříhané části.

Opadané listí z květin záhonu neprospěje

Květinové záhony důkladně shrabejte a odstraňte veškeré opadané listí. Nejen, že listy mohou být infikované některou z chorob, což se týká především růží, ale pod listím se mohou ukrývat škůdci. Přesto nenechávejte rostliny a půdu kolem nich holé. Zima obvykle přináší mrazivé teploty, což může poškodit rostliny, které nejsou chráněny. Pokud zůstanou na záhonech bez krytu, může dojít k zamrznutí kořenů a vody v nich. To vede k poškození nebo úhynu rostlin. Na přikrytí záhonů je vhodné použít mulč, větve z jehličnanů, popř. netkanou textilii na koruny choulostivých rostlin. Ke krčkům růží a dalších dřevitých rostlin přihrňte hlínu a udělejte tzv. hrůbky. 

V opadaném listí se mohou skrývat škůdci
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
V opadaném listí se mohou skrývat škůdci

Květinové záhony zbavte plevelů

Plevel má tendenci se rychle šířit a rozmnožovat. Pokud není odstraněn, může se stát vážným problémem v příští zahradní sezóně. Na podzim můžete zamezit jejich šíření a udržovat záhony čisté. Plevel ubírá rostlinám vodu, živiny i světlo. Aby rostliny prospívaly, zbavte je konkurence. Dokonce i některé druhy plevelů mohou být hostitelem různých nemocí a škůdců, které na jaře napadnou pěstované rostliny. 

Plevel ze záhonů vytrhejte, zbytečně vysilují půdu
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Plevel ze záhonů vytrhejte, zbytečně vysilují půdu

Můžete odstranit plevel, zbytky rostlin a přidat organický materiál nebo hnojivo, což zlepší kvalitu půdy a podpoří zdravý růst rostlin v nadcházející sezóně. Hnojivo musí být určené po podzimní období. Pozor, abyste při této činnosti nekypřili půdu příliš hluboko. Zvláště písčitá půda nepotřebuje důkladně kypření, na rozdíl od hlíny jílovité.

Náš tip: 
Pokud se nechcete příliš namáhat a ohýbat zádové svalstvo, použijte pro kypření půdy kultivátor na dlouhé násadě. Díky pogumovanému povrchu kultivátor dobře sedí v rukách, pokud nepoužíváte při práci rukavice, nezebe v dlaních, je lehký a dobře se s ním manipuluje. Ostré hroty snadno naruší povrch půdy. Praktické očko na zavěšení je pomyslnou třešničkou na dortu tohoto užitečného pomocníka. 
Před zimou stačí povrchové zkypření půdy
i (Zdroj: Fiskars)
Před zimou stačí povrchové zkypření půdy

Květinové záhony zbavte dekorací

Na podzim je dobré z květinových záhonů odstranit zahradní dekorace. Zvláště sádrové a hliněné postavičky a ozdůbky nemusí zimu přežít, glazura popraská, materiál se rozpadne. Také různá světýlka a lampičky raději ukliďte do tepla. Prodloužíte jim životnost. 

Zahradní dekorace a světýlka na zimu ukliďte
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Zahradní dekorace a světýlka na zimu ukliďte

Na podzim zakládáme cibulové záhony

Těšíte se na jaro, až vystrčí hlavičky první jarní kvítka? Pak právě teď je nutné začít s výsadbou cibulovin. Do země zasaďte cibulky tulipánů, narcisů, modřenců, sněženek a dalších jarních květin. Místa výsadby si označte, abyste při jarním výsevu a výsadbě omylem nevykopali již zasazené cibulky. Jakmile se zima uloží ke spánku, můžete se těšit z první kvetoucí nádhery.

Na podzim je vhodná doba pro výsadbu jarních cibulovin
i (Zdroj: Fiskars)
Na podzim je vhodná doba pro výsadbu jarních cibulovin

Celkově řečeno, uklidit květinové záhony před zimou pomáhá zachovat zdraví rostlin, udržuje zahradu v dobrém stavu a usnadňuje zahradnické práce v příštím roce. Předejdete šíření chorob i škůdců, dopřejete rostlinám čas na regeneraci a zimní spánek, ušetříte si spoustu práce s přípravou záhonů na jaře. 

Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: 16. 10. 2023, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková