reklama

Kalendář pro zahradníky: prosinec na zahradě

Zasněžená zahrada ulevuje zahrádkářům od té pravé fyzické práce a umožňuje v klidu se zamyslet nad pěstitelskými úspěchy a nad pěstováním v roce příštím. Tuto klidnější dobu můžeme využít ke studiu literatury nebo k návštěvám zahrádkářských školení, a načerpat tak nové teoretické poznatky a připravit se na novou vegetační sezónu.

i (Zdroj: Shutterstock)
Na prosincové zahradě chráníme před mrazem choulostivé rostliny (Zdroj: Shutterstock)

Okrasná zahrada

Pokud hrozí silnější holomrazy, vyplatí se nakrýt choulostivější rostliny na skalce nebo na záhonech chvojím nebo netkanou textilií. Venkovní záhony mohou stále zdobit např. okrasné kapusty, mnohé druhy vytrvalých trav, ale rovněž zajímavé struktury některých druhů trvalek (třapatkovky, monardy či sápy).

Dřeviny v těchto měsících mají stále období tzv. dormance. V druhé polovině měsíce u některých z nich, např. u čeledi růžovitých, toto období klidu končí. Lze tak už, pokud nemrzne, provádět bez problému řez či zmlazení rostlin. Pokud máme velké a přestárlé porosty keřů, jako jsou např. pustoryly (Philadlephus), můžeme začít s jejich zmlazením.

Není už vhodná doba na výsadbu jakýchkoliv dřevin. S výsadbou počkáme raději až na jaro, vhodný čas je naopak pro odebírání roubů listnatých opadavých dřevin. Rouby uschováme v bezmrazé místnosti tak, aby nevyschly. Zároveň však nesmí zplesnivět. S přípravou roubů spojíme i péči o nástroje, které k němu budeme potřebovat.

Ovocná zahrada

Uskladněné ovoce uložené ve sklepích pravidelně kontrolujeme. Dozrávající plody postupně odebíráme a konzumujeme. A také nekompromisně odstraňujeme ovoce s počínající hnilobou. Během chladných, mrazuprostých nocí sklepy důkladně větráme. Snížíme tím ve sklepích teplotu a zároveň ve skladovacích prostorách vyměníme vzduch. Při větrání dveře i okna dostatečně zabezpečíme proti vniknutí hlodavců do sklepních prostor.

Ve dnech, kdy nemrzne, odebíráme rouby peckovin pro pozdější přeroubování stromů. Za rouby považujeme zpravidla jednoleté výhony o tloušťce tužky z obvodové části koruny. Rouby řežeme zásadně jen ze zdravých stromů. Po odběru rouby uchováváme do doby roubování ve vlhkém sklepě zapíchnuté ve vlhkém písku, nebo je uložíme do země do stínu za severní stranu budovy. Pokud je sníh, přihrneme je sněhem.

Kontrolujeme uskladněné ovoce
i (Zdroj: Shutterstock)
Kontrolujeme uskladněné ovoce

Zeleninová zahrada

Je čas vybírat a nakupovat semena na příští rok. Dostáváme se do situace, kdy máme semena starší, neznámé klíčivosti, ale nechceme je vyhodit. Můžeme tedy začít se zkouškami klíčivosti. Máme-li místo v ledničce, můžeme semena v obalu chránícím před zvlhnutím uložit do ní. Obaly volíme plastové neprodyšně uzavíratelné, vhodné je užití zatavovacích kleští, zatavovacího strojku. Zejména pokud kupujeme větší balení dražších semen, vyplatí se nám to, takto si podrží solidní klíčivost delší dobu, než když je necháme uložená při pokojové teplotě.

Zkoušíme klíčivost semen
i (Zdroj: Shutterstock)
Zkoušíme klíčivost semen

Gurmáni se připravují na Vánoce. Rychlí čekanku (tma, vlhký substrát a teplota cca 15 °C, ne více než 20 °C), vysévají řeřichu. Rychlit můžeme i tzv. sibiřskou cibuli – vysadíme ji do květináčku a dáme na světlo v bytě. Lze probouzet i kořeny petržele, listového i bulvového celeru, cibulky pažitky.

Rubrika vzniká ve spolupráci s časopisem Zahrádkář, více na www.izahradkar.cz.
Roční předplatné objednávejte na predplatne@zahradkari.cz či na tel. 602 557 560.

Zdroj informací: časopis Zahrádkář

Publikováno: 20. 12. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce