reklama

Reveň čili rebarbora: Ovoce nebo zelenina?

Reveň vlnitá, jiným jménem reveň rebarbora nebo jen zkráceně rebarbora je velmi raná zelenina. Pěstování reveně zvládne i úplný začátečník, je to totiž velmi nenáročná rostlina. Pokud se bude rostlinám po celou dobu vegetace poskytovat dostatečné množství vláhy, poroste opravdu jako z vody.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pěstování rebarbory je tak snadné, že to zvládne úplně každý

Pěstování reveně

Reveň kadeřavá (Rheum rhabarbarum) se lidově nazývá rebarbora. Velmi často se zařazuje mezi ovoce, ačkoliv její řapíky patří mezi zeleninu. Je to vytrvalá rostlina, jejíž kyselé řapíky se nejčastěji konzumují v podobě kompotů nebo na koláčích.

Pěstování rebarbory spočívá vlastně v tom, že nepotřebuje žádnou péči. Dokonce ji můžete nechat na jednom místě celá léta, aniž by to rostlině nějak uškodilo. Podmínkou pro pěstování rebarbory je humózní a  rovnoměrně vlhká půda bohatá na živiny. Svědčí jí polostín, úplně ideálně poroste pod stromy. 

Reveň patří k nejranějším zeleninám
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Reveň patří k nejranějším zeleninám

Existuje řada odrůd. Zjednodušeně je můžeme rozdělit na bílé a červené, přičemž se držíme barvy stonků a listů. Odrůdy rebarbory se zelenými řapíky jsou statnější, rostou rychleji a jsou zcela nenáročné na péči. Rebarbory s červenou slupkou a dužninou jsou choulostivější, rostou pomaleji a tvoří méně listů.

Sazenice rebarbory vysazujeme na jaře nebo na podzim. Při výsadbě si dobře rozmyslíme, zda bude mít rebarbora dost prostoru. Během pár let bude totiž zabírat až 1 m². Pokud plánujeme vysazovat více rostlin, musíme je vysazovat na vhodnou vzdálenost, což je asi 80 cm. Před výsadbou by se mělo vybrané místo pohnojit pomocí organických hnojiv, vhodná je například chlévská mrva.

Rebarbora připomíná svými listy lopuch
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rebarbora připomíná svými listy lopuch

V prvním roce zasazení necháme rostlinu zakořenit a adaptovat se na nové prostředí. Ve druhém roce je již možné sklízet první řapíky. Skutečná plnohodnotná sklizeň nastává až ve třetím roce.

Právě teď je období, kdy je možné sklízet řapíky rebarbory
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Právě teď je období, kdy je možné sklízet řapíky rebarbory

Pěstování rebarbory nevyžaduje jen sazenice, rebarbora se dá i vysévat ze semen. Výsev se provádí  v srpnu nebo začátkem září nejlépe do truhlíků nebo květináčů. V těchto pěstebních nádobách se rostlinky předpěstovávají, přičemž během následujících jarních měsíců je možné zasadit rebarboru na zvolené stanoviště. Semena je možné vysévat také v březnu nebo dubnu, a to přímo na venkovní záhony. 

Rebarbora kvete v červnu a červenci, sklizeň jejích řapíků se musí provést před začátkem kvetení. V době kvetení se v nich zvyšuje množství kyseliny šťavelové.

Až dvoumetrová květenství se objevují od května do června
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Až dvoumetrová květenství se objevují od května do června

Při pěstování rebarbory si musíme pamatovat, že se nikdy nesklízí všechny řapíky naráz. Aby rostlina mohla košatět a rozrůstat se, ponecháme vždy alespoň 1/3 listů a řapíků. Důležité je řapíky vylamovat, nikdy nestříhat, protože by rostliny na řezu zahnívaly.

Po celou dobu vegetace poskytujeme rostlinám dostatek vláhy a pravidelně odstraňujeme tvořící se květenství, aby se rostliny zbytečně nevysilovaly. Rebarboru můžeme "rozmazlovat" tím, že jí budeme pravidelně okopávat. Jednou za tři roky na podzim se pak provádí vápnění půdy.

Je při pěstování rebarbory nutné rostliny přesazovat? Spíše ne. Pokud si rebarbora zvykne na své místo, zůstává na něm spokojeně i desítky let.

Zdroj informací: nkz.cz, radimejak.cz, abecedazahrady.dama.cz

Publikováno: 14. 5. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová