reklama

Ochrana zahrady proti škůdcům je ve správném plánování

Musíte na vaší zahradě často věnovat neustálou péči plodinám, abyste je ochránili před různými škůdci? Jste již z toho unaveni a mnohdy ani nedojdete k tíženému výsledku? Pomůže vám ochrana zahrady svou vlastní cestou, kdy se navzájem rostliny doplňují a škůdcům se přirozeně brání.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Celý proces v tomto případě spočívá ve správném plánování výsadby. Postačí vědět, které rostliny se mezi sebou snesou, tolerují se a nijak spolu nesoupeří o prostor. Společné soužití je jim naopak ku prospěchu, protože správnou kombinací docílíte kvalitnější úrody. Poradíme vhodné kombinace rostlin, které svou přítomností odpuzují škůdce.

Ochrana zahrady

Jak tedy rostliny ochránit? Před tím, než se pustíte do samotné výsadby rostlin, je vhodné si naplánovat, kterou zeleninu, ovoce, květiny nebo byliny si chcete vysadit. Dopředu si zjistěte, jak hluboko která rostlina koření, nejlépe se tuto informaci dozvíte ze sáčku s osivem. Vhodné je střídat povrchově kořenící rostliny s těmi hluboko kořenícími.

Rozvětvené kořeny jedné rostliny mohou ohrožovat vývoj druhé rostliny a při růstu není zaručen rovnoměrný přísun živin pro všechny rostliny. Doporučuje se i střídat výškové části rostlin. Proto střídejte nízké rostliny s těmi vyššími, které lépe využívají sluneční svit. Řiďte se obecným pravidlem pro výsadbu. Rostliny ze stejné čeledi nepěstujte pospolu, předejdete tak ohrožení stejnými chorobami a škůdci.

Střídejte vysoké rostliny s těmi s nižším vzrůstem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Střídejte vysoké rostliny s těmi s nižším vzrůstem

Ochrana zahrady společnou výsadbou

Společná výsadba rajčat, která jsou velmi aromatická, a košťálovin odpuzuje škůdce jako například bělásky zelné, kteří se nemohou spářit a naklást tak vajíčka na spodní listy košťálovin. Rajčata využívají slunečního svitu v jiné výšce než nízké hlávky zelí. Stejně celer je vhodný ke košťálovinám, protože jejich hluboko kořenící systém dokáže pro celer vytáhnout živiny i vodu z větší hloubky. Jeho aroma chrání před škůdci, především před běláskem a květilkou zelnou, ale i před dřepčíkem. Salát odpuzuje dřepčíka, který proto nenapadá kořeny ani listy ředkviček a ty mohou bez problémů vyrůst do kvalitní úrody. Výsadbu pórku určitě spojte s výsadbou mrkve. Pórek svým aroma odpuzuje pochmurnatku mrkvovou, larvy této mouchy likvidují kořen, který jejich působením může odumřít nebo je silně poškozený.

Samostatná výsadba užitečných rostlin

Ochrana zahrady před škůdci je významná samostatnou výsadbou určitých druhů rostlin. Lichořeřišnice je velmi oblíbená, protože odpuzuje obtížný hmyz ovocným stromům. Tuto rostlinu je možné využít i jako bylinku, která má antibiotické, antivirotické i antibakteriální účinky. Mladé výhonky listů se dají využít jako koření do různých zeleninových salátů, stejně tak květy jsou vhodné do různých pokrmů. Tato oku lahodící rostlina dokáže na sebe připoutat pozornost dřepčíků, malých černých broučků, jejichž larvy napadají kořeny zelí, brokolice, květáku, ředkviček, kapusty, zelí, mangoldu, špenátu, brambor nebo křenu. Tito škůdci se dokážou prokousat až k listům rostlin, ty jsou oblíbenou pochoutkou dospělých jedinců dřepčíků. Jejich výskyt dokáže úrodu velmi rychle zplanýrovat.

Lichořeřišnice je v ochraně před škůdci velmi zadatná
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Lichořeřišnice je v ochraně před škůdci velmi zadatná

Měsíček lékařský je znám pro své léčivé účinky při zánětlivých, virových nebo infekčních onemocněních. Tuto bylinu si vysaďte blízko brambor, česneku nebo jahod. Její přítomnost odpuzuje dotěrná háďátka, která dokážou zlikvidovat svým apetitem celou úrodu. Česnek chrání rostliny před choroboplodnými houbami a plísněmi. Rostliny v jeho přítomnosti mohou dobře prospívat. Jeho výsadba je vhodná k rajčatům, okurkám, salátům, mrkvi, ale i k jahodám nebo k ovocným stromům či keřům. Kopr je užitečný pomocník na každé zahradě. Dokáže urychlit klíčení červené řepy, okurky, ale je vhodný i ke košťálovinám.

Významný podíl na ochraně rostlin má i kopr
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Významný podíl na ochraně rostlin má i kopr

Kerblík, majoránku a bazalku vysaďte blízko salátů. Dokážou totiž odpuzovat nejen invazivní slimáky, ale i mravence, mšice nebo nepříjemné padlí u květin, zeleniny nebo ovocných stromů či keřů. Máta peprná je známá svým silným mentolovým aroma. Tato rostlina se umí skvostně rozrůst a velmi dobře se snáší s bramborami. Protože podporuje jejich růst, chrání je před nepříjemnými chorobami nebo škůdci, jakým je bělásek nebo dřepčík. Křen je velmi specifická rostlina, která ochrání brambory před mandelinkou bramborovou stejně jako hluchavka, která je léčivou bylinou na různé druhy onemocnění.

Zdroj: pořad Zahradník po ruce, magazin.specialnizahradnictvi.cz, zdraví.euro.cz

Publikováno: 11. 7. 2024, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská