reklama

Způsoby zavlažování dřevin

Při zavlažování stromů se nedoporučuje používat drenážní systém, ale spíše zavlažovací vaky, které po naplnění pomalu upouštějí vodu ke kořenům stromu. Další možností je pěkně po staru rozlévat vodu z konví, což spojíte s pořádným tělocvikem, zvlášť pokud máte na zahradě ovocný sad a okrasné dřeviny na každém rohu.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Zavlažování stromů

Při výsadbě ovocných stromů nebo okrasných dřevin je jedno ze základních pravidel péče o stromy a keře směřováno k jejich zálivce. Zavlažování stromů i keřů není jen občasná záležitost během parného léta. Už při výsadbě musíte dbát na to, aby byla výsadbová jáma pro dřeviny více než důkladně prolitá vodou. Další litry vody pak strom spotřebuje během zakořeňování. 

Zažitá praxe, že si stromy odebírají vláhu z hloubi země, je pravdivá jen zčásti. Hlavní kořeny vzrostlých stromů a keřů si skutečně vodu ze země odebírají, ale všechny dřeviny mají spoustu rozvětvených kořenů, které rostou těsně pod povrchem země, a ty na vláhu nedosáhnou. 

Tyto kořeny je potřeba zavlažovat pravidelně, aby strom či keř mohl dobře růst. A zde vyvstává otázka, jaký systém zavlažování stromů zvolit, aby každý pěstitel a zahrádkář nemusel denně pobíhat s konví po zahradě a zalévat a zalévat.

V parných dnech se vyplatí nainstalovat systém vodní mlhy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
V parných dnech se vyplatí nainstalovat systém vodní mlhy

Zavlažování stromů mechanicky

Nejběžnější je asi zalévání právě konví nebo hadicí. Pokud máte na zahrádce sem tam stromek, vystačíte si opravdu jen s konví. Ovšem dvě nebo tři konve jsou zoufale málo. Vzrostlý strom denně odpaří i několik set litrů vody, takže se nebojte mu klidně dát i 200 litrů. Ano, zdá se to jako obrovské množství vody, avšak je nutné si položit další otázku - jste ochotni dát dřevinám takovou péči, kterou potřebují, a která bude jistě i finančně náročnější? Pokud ano, hurá do toho a zalévejte. Pokud je pro vás zaplacení vyšších záloh na spotřebu vody problém, popřemýšlejte nad jinými alternativami.

Dešťová voda je to nejlepší, co můžete stromům dát
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dešťová voda je to nejlepší, co můžete stromům dát

Ideální je sběr dešťové vody, buď do nádob, nebo do sběrných nádrží, které se dají uschovat pod zem a nejsou na očích. Napomáhá to i tomu, že se nasbíraná dešťová voda nekazí a zůstává použitelná.

Pokud sbíráte dešťovku pomocí okapů do nádob, používejte takové, které jsou uzavíratelné. Zamezíte tím opět rychlému kalení vody a líhnutí komářích larev. 

Velmi praktické také je, pokud máte vlastní studnu, kde se nedá používat voda na pití, ale na zalévání je použitelná. Zde se potom dá na studnu napojit čerpadlo a hadice, která za vás udělá spoustu práce.

Zálivka hadicí ušetří spoustu práce
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zálivka hadicí ušetří spoustu práce

Při mechanickém způsobu zalévání stromů a keřů byste měli mít okolo všech dřevin vytvořené závlahové mísy. Co to je? Je to místo těsně u paty stromu, kde se odstraní tráva, a půda se zde mírně "srazí" došikma směrem ke stromu. Vznikne jakási mísa, kde se bude voda snáze držet a nebude se rozlévat do okolí. Nejlépe je pak pustit vodu z hadice tenkým pramínkem právě do závlahové mísy a nechat ji téct pár hodin. 

Závlahová mísa je velmi praktická záležitost
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Závlahová mísa je velmi praktická záležitost

Drenážní potrubí

Drenážní potrubí je jedním ze způsobů, které zabezpečují odvod vody od základových konstrukcí, ale napomáhá také přivedení vody ze sběrného místa právě ke stromům. Tato závlaha stromů se ale obecně příliš neodporučuju právě proto, že tato voda prosakuje do větší hloubky v půdě a nezavlažuje kořeny, uložené pod povrchem půdy.

Zavlažovací vaky

Vaky významně zefektivňují zálivku stromů. Jednak odkapávají pomalu, takže se voda stihne vsáknout a neodteče pryč jako při prudké zálivce hadicí, a za stejný čas dokážou zalít víc stromů. U mladých stromků se tyto vaky instalují ke kmeni, u velkých a starých stromů pod okraj koruny. U vzrostlých stromů nemá smysl dávat zavlažovací vaky ke kmeni, protože by všechna vláha odcházela opět k centrálnímu kořenu, a ne k postranním.

Závlahové vaky jsou ideální do města
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Závlahové vaky jsou ideální do města

Zavlažování stromů a dřevin celkově je důležité nejen v období léta, ale také v zimě, pokud není dostatek sněhu, který by stromům dodal přirozenou závlahu. Ač je to s podivem, v zimě spousta stromů zahyne jen kvůli tomu, že nebyly zavlažené a jejich kořeny uschly a vymrzly. Myslete proto na ovocné stromy a okrasné dřeviny po celý rok.

Zdroj informací: Zahradník po ruce, drevostavitel.cz, ekolist.cz

Publikováno: 16. 7. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová