reklama

Je nutné řezat větve třešní?

Pokud se třešním nedostává náležité péče, vede to ke snížení úrovně výnos. Proto je potřeba si rozmyslet, zda je řez třešní žádoucí, a zda je péče o třešně dostačující. Oslabené stromy jsou navíc nechráněné před většinou chorob, a také před škodlivým hmyzem a škůdci obecně.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Péče o třešně

Třešeň (Prunus avium) patří mezi ovocné dřeviny, které se natrvalo usadily v našich zahradách již před mnoho a mnoha sty lety. Rodově se řadí mezi slivoně a ovocnářsky mezi peckoviny.

Barva plodů třešní se odvíjí dle odrůdy: od žlutavě bílé, narůžovělé, přes různé odstíny červené, až po fialově hnědou nebo černou, může být jednobarevná nebo s žilkami jiné barvy. Konzumace plodů třešní má blahodárný účinek na lidský organismus. Kromě jiného čistí játra, ledviny a krev. A navíc jsou tyto lahodné plody osvěžující, sladké a lze z nich vyrábět i další pochutiny jako marmelády, sirupy nebo alkoholické nápoje.

Plody třešní nejsou jen červené nebo tmavě rudé
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Plody třešní nejsou jen červené nebo tmavě rudé

Existuje nepřeberné množství kultivarů třešní, které lze pěstovat v zahradě. Na zahradách a v ovocných sadech naleznete nejčastěji třešeň srdcovku a třešeň chrupku. Péče o třešně zahrnuje správné pěstování. Stromy vyžadují půdu bohatou na živiny, resp. teplou hlubokou půdu s dostatkem vápníku, zato se vám odvděčí velkými a atraktivními plody. V době květu jsou třešně citlivé na mrazíky a stejně tak jim nedělají dobře ani velké mrazy v zimních měsících. Rovněž se třešním příliš nedaří v přemokřené půdě. Do sušších půd vysazujte spíše rané odrůdy, do vlhčích půd odrůdy pozdější.

Znáte něco krásnějšího než kvetoucí třešňové stromy?
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Znáte něco krásnějšího než kvetoucí třešňové stromy?

Péče o třešně zahrnuje i správný čas výsadby. Kdy je lepší sázet třešeň? Buď na jaře, nebo na podzim. Např. ve vyšších polohách je lepší vysazovat třešně zjara, kdy mají šanci na lepší zakořenění, než na podzim. Vyhovují jim nadmořské výšky od 250 do 400 metrů nad mořem s průměrnou roční teplotou cca 8 °C. 

Co ale třešeň nemá ráda, je prořezávání. Můžete provést tzv. výchovný řez, který se na stromu musí provést 3. nebo 4. rokem po vysazení. Třešně jsou silně rostoucí a v některém případě přistupte k řezu, třeba proto, že mezi větvemi by měl být dostatečně velký rozestup. 

Pokud se rozhodnete pro výchovný řez, zkraťte vybrané větve na 4-6 ok, aby směřovaly ven z koruny. Následně upravte terminál zkrácením do úměrné výšky, zhruba 10 cm nad zakrácené větve. Ke střihu třešně je nejlepší přistupovat v době vegetace. V dalších letech takto hluboký řez již neprovádějte, jinak strom poškodíte.

Kdy lze zasahovat do větvoví a řezat?
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kdy lze zasahovat do větvoví a řezat?

Spousta pěstitelů má zažitou mylnou informaci, že péče o třešně vyžaduje řez po sklizni ovoce a před koncem září. Pokud už tedy nutně musíte strom ořezat, udělejte to právě v době, kdy strom kvete. Rozhodně ale zvažte, zda je nutné větve řezat a nenechat je raději včelám a opylujícímu hmyzu. Při péči o třešně neprovádíme zmlazovací řez.

Strom zbavujte poškozených, slábnoucích či umírajících větví. Tyto větve stromy oslabují a vysilují. Pokud se někdy setkáte s radikálně ořezaným stromem, je dobré vědět jednu zásadní věc - strom sice obrazí, ale zůstane poškozený a problémy se začnou projevovat až po čase.

Jak se projeví? V první řadě si všimněte klejotoku. Klejotok je pryskyřici podobná hmota vyloučená rostlinami při poranění (od hmyzu, zvěře nebo řezu). Klejotoky jsou nejčastěji doprovázeny nekrózou pletiv. To znamená, že dochází k odumírání části nebo celé rostliny. Klejotok je také prvním příznakem některých chorob.

Moniliová spála

Moniliová spála je časté houbové onemocnění peckovin. Napadený strom vypadá, jako by byl spálený, květy a konce slabých větviček jsou zhnědlé a visí dolů, z větviček vytéká klejotok. Moniliová spála (moniliový úžeh) je způsobená patogenní houbou z rodu Monilinia. Typickým příznakem jsou hnijící plody, které mají hnědé fleky s šedobílými tečkami plísně jako korálky na šňůře. Choroba postupuje poměrně rychle, proto je potřeba jednat včas.

Bez chemické ochrany peckoviny před moniliózou neubráníte. Proto použijte systémový fungicid. Lze použít i ekologické přípravky na bázi mořských řas. Postřik se vždy provádí vždy na jaře.

Zdroj informací: Receptář prima nápadů, pořad Napřírodno, bylinkyprovsechny.cz, rostlinky.cz, zahradnictvi-spomysl.cz, pasti.cz

Publikováno: 23. 7. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová