reklama

Vyzkoušejte si ekologické pěstování ve vyvýšených záhonech

Ekologická zahrada znamená zříci se chemických přípravků včetně hnojiv a postřiků proti škůdcům. Takové pěstování ale není o nic zajímavější. Třeba pěstování rostlin ve vyvýšených záhonech znamená, že vysoké záhony nenaplníme jen kvalitním substrátem, čímž zeminu výrazně ušetříme, ale i tzv. bioodpadem. Tím, že vytvoříme různé vrstvy, dopřejeme rostlinám postupné uvolňování živin z kompostu, listovky a podobného materiálu. A ekologii bude učiněno zadost, neboť všechny použité materiály jsou ryze přírodní.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jak využít ekologii při pěstování ve vyvýšených záhonech? (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Ekologické pěstování ve vyvýšených záhonech

Vyvýšené záhony pomalu opanují naše zahrady, ale i terasy, chodníky či parky. Jsou výbornou alternativou klasických záhonů, ke kterým se musíme shýbat. Avšak tyto záhony vzhledem ke svému objemu je potřeba něčím vhodným naplnit - a nejlépe se přitom chovat ekologicky.

Ekologická zahrada znamená, že pěstování rostlin v ní bude ryze za pomoci přírodních prostředků bez jakékoliv chemie, průmyslových hnojiv, chemických pesticidů, herbicidů a fungicidů. Nic v takovéto zahradě není přebytečné, všechno bude nějakým způsobem zužitkováno, proto není třeba umělých zásahů, ale ani zbytečné práce. Jen málokterá zahrada je zakládána v místě neporušené přírody, musí se ekologickému způsobu pěstování nejdříve trochu pomoci. Máte rádi volnou přírodu a líbí se vám i pohled na zahrady přírodního charakteru nesešněrované konvenčními pravidly? Pak je ekologická zahrada přesně to pravé pro vás. 

Vyvýšené záhony

Vyvýšené záhony mají několik nesporných výhod, kvůli kterým se vyplatí o nich přemýšlet. Ačkoliv se jedná spíše o nádoby, nejsou to nádoby v pravém slova smyslu. Chybí jim totiž dno, a to ze zcela prozaického důvodu. Záhon má být spojen s půdou. 

Pěstování plodin či okrasných rostlin na klasickém záhonu na zahradě s sebou přináší několik faktorů, které negativně ovlivňují úrodu. Zásadní je, že obyčejná půda ze zahrady není zcela zbavena nežádoucích příměsí, je tedy zatížena zbytky po chemickém ošetření a hnojení. Také může být chudá na živiny, protože předchozí plodina je vyčerpala či se vyplavily působením dešťů. A v neposlední řadě se volný záhon snadno zaplevelí a je ohrožen škůdci.

Ekologická zahrada počítá s eliminací škůdců přírodní cestou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ekologická zahrada počítá s eliminací škůdců přírodní cestou

Ve vyvýšených záhonech je možné pěstovat téměř cokoliv. Velmi populární je zelenina (salát, rajčata, papriky, bylinky), jahody, ale i okrasné rostliny. Zvolené plodině by měla odpovídat výška záhonu podle hloubky kořenění. 

Vyzkoušeli jsme založení vyvýšeného záhonu. NATURA Vyvýšený záhon je moderní způsob pěstování. Jedná se v podstatě o pěstování v nádobách, jejichž rozměr však výrazně převyšuje běžnou velikost truhlíku. Venkovní umístění na zahradě nebrání přirozenému působení přírodních vlivů. Slunce i životodárná voda se při pěstování uplatní stejně, jako kdybyste pěstovali v klasickém záhonu.

Zakládání vyvýšeného záhonu

Zajímavé na vyvýšených záhonech je, že nemají dno. Při zakládání takového záhonu ale na tento fakt musíme myslet. Proto se dna vyvýšených záhonů vyskládají např. králičím pletivem, které zabrání pronikání půdních škůdců, jako jsou myši, rejsci, krtonožky a další, do záhonů. 

Dno vysteleme králičím pletivem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Dno vysteleme králičím pletivem

Protože není úplně žádoucí, aby se vyvýšené záhony natíraly, můžeme v rámci nezávadnosti zeminy v nich vyložit vnitřní stranu záhonu nopovou fólií, která bezpečně zamezí styku se stěnami záhonu.

Nopová fólie zabrání pronikání vnějších vlivů skrze dřevo vyvýšených záhonů
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nopová fólie zabrání pronikání vnějších vlivů skrze dřevo vyvýšených záhonů

Typické pro vyvýšené záhony jsou vrstvy. Na dno zabezpečené pletivem proto můžeme postupně klást větvičky, listí, slámu, kompost, chlévský hnůj a podobně. Vždy bychom měli začít drenážní vrstvou z dřevoštěpky, která slouží k odvodu přebytečné vody, následuje vrstva přírodního kompostu a vše  zakončíme vrstvou bezplevelného substrátu.

Vrstva listí se časem promění ve výživnou listovku
Vrstva listí se časem promění ve výživnou listovku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Větvičky nebo štěpka zajistí drenážní vrstvu
Větvičky nebo štěpka zajistí drenážní vrstvu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Poslední jednu až dvě vrstvy musí vždy tvořit zemina. Předposlední vrstva může být zemina z běžného záhonu, která už není příliš výživná. Na ni pak nasypeme kvalitní vyživený substrát pro dané druhy rostlin, které budeme ve vyvýšeném záhonu pěstovat.

Zemina se bude sesedat, budeme ji proto občas doplňovat
Zemina se bude sesedat, budeme ji proto občas doplňovat (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Horní vrstva musí být tvořena kvalitním substrátem s obsahem živin
Horní vrstva musí být tvořena kvalitním substrátem s obsahem živin (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Po upravení poslední vrstvy již můžeme do záhonu sázet nebo vysévat vybrané plodiny nebo okrasné rostliny. 

Výsadba rostlin do vyvýšených záhonů je už čistě na našem rozhodnutí
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Výsadba rostlin do vyvýšených záhonů je už čistě na našem rozhodnutí

Důležité je uvědomit si, že díky nesourodým vrstvám bude výška substrátu v záhoně postupně klesat, jak se budou vrstvy sesedat. Je potřeba proto horní vrstvu zeminy podle potřeby doplňovat.

Tip redakce:

Některá typy vyvýšených záhonů je možné stavět i ve svažitém terénu, můžeme dokonce vytvářet celé kaskády a terasy. Stavby jsou mimořádně pevné, materiál je spojován plastovými hmoždinkami, které vytvářejí pružné spoje, proto tyto záhony odolají bočním tlakům či pohybům podkladu vlivem mrazu.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Zahrádkářská poradna; AGRO CS a.s.

Publikováno: 15. 6. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová